חדשות

זריקות סטרואידים לירך או לברך עשויות להאיץ נזק מפרקי (Radiology)

20/10/2019

 

זריקות סטרואידים לירכיים או לברכיים משמשות לעיתים קרובות להקלה על כאב משנית לאוסטיאוארתריטיס, אך מעדויות חדשות עולה כי הטיפול עשוי לגרום יותר נזק מתועלת בחלק מהחולים. במאמר שפורסם בכתב העת Radiology מדגישים מומחים את הצורך בהבהרת היתרונות והסיכונים של הזריקות למטופלים לפני מתן הטיפול.

 

החוקרים סקרו את הרשומות הרפואיות של 459 מטופלים שקיבלו לפחות זריקה אחת של קורטיקוסטרואידים למפרק הירך או הברך. מבין אלו, 36 חולים (8%) פיתחו סיבוך במפרק לאחר קבלת הזריקה (גיל ממוצע של 57 שנים, 72% מהם סבלו מאוסטיאוארתריטיס בדרגה מתונה). משתתפים אלו קיבלו בממוצע 1.4 זריקות למפרק ופיתחו סיבוכים במפרקים בטווח הזמן שבין חודשיים ועד 15 חודשים לאחר הזריקה (ממוצע, 7 חודשים).

 

החוקרים זיהו ארבעה סיבוכים עיקריים במפרק לאחר זריקת סטרואידים. הסיבוך הנפוץ ביותר היה התקדמות מואצת של אוסטיאוארתריטיס (6%, 26 חולים). הסיבוך המפרקי השני בשכיחותו היה שבר אי-ספיקה (4 חולים, 0.9%). בנוסף, נמק של העצם משנית לירידה בזרימת הדם לעצם, העלול להוביל להתפרקות העצם ובסופו של דבר לשבר וצורך בהחלפת מפרק, תועד ב-0.7% מהחולים (3 חולים). הרס מהיר של המפרק, אשר תועד גם כן ב-0.7% מהחולים (3 מטופלים), עשוי להופיע לאחר זריקת הסטרואידים הראשונה ובחולים ללא עדות למחלה בצילום רנטגן.

 

לדברי החוקרים, על רדיולוגים לעסוק באופן פעיל במחקר באיכות-גבוהה במטרה להבין טוב יותר את הסיבוכים המפרקיים הללו וכיצד אלו קשורים עם זריקות סטרואידים לתוך המפרק, במטרה למנוע או לצמצם סיבוכים אלו.

 

יש לדון באופן שקול ומעמיק ביתרונות והחסרונות של זריקות סטרואידים לתוך המפרקים ולכלול בקבלת הסכמת המטופל לטיפול את הבנתו את הסיבוכים האפשריים.

 

Radiology. Published online October 15, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני