חדשות

עדויות חדשות תומכות בתועלת של אקופונקטורה להקלה על כאב ברכיים משנית לאוסטיאוארתריטיס (Arthritis Rheumatol)

06/12/2020

 

אלקטרו-אקופונקטורה הובילה לשיפור משמעותי בכאב ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות של טיפולי אקופונקטורה אינטנסיביים (שלוש פעמים בשבוע, למשך 8 שבועות), אל מול טיפולי דמה להקלה על אוסטיאוארתריטיס של הברכיים. המחקר הרב-מרכזי כלל משתתפים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, אשר חולקו באקראי לטיפולי אלקטרו-אקופונקטורה, אקופונקטורה ידנית או דמה, שלוש פעמים בשבוע, למשך שמונה שבועות.

 

התוצא העיקרי של המחקר היו שיעורי התגובה, אשר הוגדרו כשיעור החולים בהם תועד בו-זמנית שיפור בעל חשיבות קלינית מינימאלית בכאב ותפקוד לאחר שמונה שבועות.

 

מדגם המחקר כלל 480 משתתפים, מהם 442 חולים היו זמינים להערכת יעילות ההתערבות. שיעורי התגובה לאחר שמונה שבועות עמדו על 60.3% (91 מבין 151 חולים) בקבוצת הטיפול באלקטרו-אקופונקטורה, 58.6% (85 מבין 145 חולים) בקבוצת אקופונקטורה ידנית ו-47.3% בקבוצת טיפול-דמה. ההבדלים בין הקבוצות עמדו על 13.0% (p=0.0234) בהשוואת אלקטרו-אקופונקטורה לעומת טיפול דמה ועל 11.3% בהשוואת אקופונקטורה ידנית אל מול טיפול דמה.

 

לאחר 16 שבועות ו-26 שבועות, שיעורי התגובה בקבוצות הטיפול באלקטרו-אקופונקטורה ובאקופונקטורה ידנית היו גבוהים יותר משמעותית, בהשוואה לקבוצת טיפול דמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך, טיפולי אלקטרו-אקופונקטורה אינטנסיביים הובילו להקלה בכאב ותפקוד טוב יותר בהשוואה לטיפול דמה, עם תועלת שתועדה כבר לאחר 8 שבועות ונותרה לאורך 26 שבועות. לטיפולי אקופונקטורה ידנית לא הייתה תועלת משמעותית לאחר שמונה שבועות, אם כי תוארה תועלת משמעותית במהלך המעקב.

 

Arthritis Rheumatol. 2020 Nov 10.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני