חדשות

מה בין הסתיידות באבי העורקים הבטני ובין הסיכון לשברי חוליות? (Journal of Bone and Mineral Research)

07/04/2021

 

ממחקר חדש עולה כי בגברים מבוגרים עם רמות גבוהות של הסתיידות באבי העורקים הבטני ושבר חוליות מצויים בסיכון מוגבר לשברי ירך, שברי חוליות קליניים ושברים אוסטיאופורוטיים מג'וריים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Bone and Mineral Research.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שברי חוליות והסתיידות אבי עורקים ובין היארעות שברים אוסטיאופורוטיים מג'וריים, שברי ירך ושברי חוליות קליניים ב-5,365 גברים מבוגרים שלקחו חלק במחקר Osteoporotic Fractures in Men (MrOS).

 

צילום עמוד שדרה בתחילת המחקר צידי שימש לקביעת מדד הסתיידות אבי עורקים בטני ולזיהוי שברי חוליות. דיווח עצמי על היארעות שברים נאסף כל ארבעה חודשים ואושר ע"י הערכת בדיקות ההדמיה. בהשוואה לגברים ללא שברי חוות ומדד הסתיידות אבי עורקים של 0 או 1, הסיכון להיארעות שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי היה גבוה ב-38% בגברים עם מדד הסתיידות אבי עורקים בטני של 2 נקודות ומעלה בלבד, גבוה ב-71% באלו עם שברי חוליות בלבד וגבוה פי 2.35 באלו עשני גורמי הסיכון, זאת לאחר תקנון לגורמי סיכון ידועים.

 

בגברים מבוגרים עם עדות לשברי חוליות קיימים ורמות גבוהות של הסתיידות אבי עורקים בטני קיים סיכון מוגבר להיארעות שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי, בהשוואה לגברים עם אחד מגורמי הסיכון בלבד. השלמת בדיקות לזיהוי נוכחות שברי חוליות בהדמיה והערכת הסתיידות באבי העורקים הבטני באותו צילום עמוד-שדרה צידי עשוי לשפר את יכולת החיזוי של הסיכון להיארעות שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי חדש בגברים, גם לאחר תקנון לגורמי סיכון מוכרים לשברים.

 

Journal of Bone and Mineral Research 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני