חדשות

תכנית אימונים דיגיטאלית ומותאמת-אישית עשויה לשפר אוסטיאוארתריטיס של הברך (JAMA Internal Medicine)

17/04/2021

 

במבוגרים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך שלקחו חלק בתכנית אימונים דיגיטאלית ומותאמת-אישית עם תזכורות בדמות הודעות טקסט אוטומטיות ותמיכה ועידוד למשך שישה חודשים, תועד שיפור משמעותי במדדי כאב ברך ותפקוד גופני, בהשוואה לאלו שקיבלו מידע אודות אוסטיאוארתריטיס בלבד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעות של תכנית אימוני כוח ופעילות גופנית מבוססת-רשת ומותאמת באופן עצמוני, בתמיכת הודעות טקסט אוטומטיות לשינוי התנהגותי, על כאבי ברכיים ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

מדגם המחקר כלל 206 משתתפים (109 נשים, גיל ממוצע של 60 שנים), אשר השלימו את 24 שבועות המחקר. בקבוצת ההתערבות תועד שיפור גדול יותר בכאבי ברכיים (הבדל ממוצע של 1.6 יחידות, p<0.001) ותפקוד גופני (הבדל ממוצע של 5.2 יחידות, p=0.002), בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

החוקרים מדווחים על עדות להבדלים בשיעור המשתתפים בהם תועד שיפור בכאב שהיה בעל חשיבות קלינית (72.1% מאלו בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-42.0% מאלו בקבוצת הביקורת; p<0.001) וכן שיפור גדול יותר בתפקוד (68% לעומת 40.8%, בהתאמה, p<0.001) לטובת ההתערבות.

 

עוד תועדו הבדלים לטובת קבוצת ההתערבות במספר תוצאי סיום משניים, כולל מדד כאב בברך, תפקוד בפעילות ספורט ובשעות הפנאי, איכות חיים ושביעות רצון מהטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים תכנית אימונים דיגיטאלית הינה אפשרות יעילה לשיפור הגישה של חולים לפעילות גופנית מומלצת לאוסטיאוארתריטיס ו/או לתמוך ברופאים במתן המלצה לטיפולים אלו בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

JAMA Internal Medicine 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני