חדשות

אין הבדלים מגדריים בסיכון לתמותה לאחר אשפוז בשל החמרת אי-ספיקת לב (J Am Heart Assoc)

05/01/2022

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association עולה כי אין הבדלים מגדריים בשיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר אשפוז בשל החמרת אי-ספיקת לב.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים מצאו כי גברים מצויים בסיכון מוגבר לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, בעוד שבנשים שכיחות גבוהה יותר של אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל. נשים סובלות לרוב מתסמינים משמעותיים יותר וסובלות מאיכות חיים גרועה יותר. מצד שני, מחקרים שונים דיווחו על פרוגנוזה טובה יותר בנשים עם אי-ספיקת לב.

 

כעת השלימו החוקרים מחקר רטרוספקטיבי שכלל נתונים אודות 4,812 חולים (גיל ממוצע של 74 שנים; 47% נשים) משלושה בתי חולים בספרד, אשר אושפזו בשל החמרת אי-ספיקת לב בין ינואר 2008 ועד אוקטובר 2009. במהלך האשפוז הראשוני, הושלמה בכל החולים בדיקת אקו-לב.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה תמותה מכל-סיבה, תמותה קרדיווסקולארית, או תמותה על-רקע אי-ספיקת לב לאחר 6 חודשים.

 

מהנתונים עולה כי ב-54.2% מהחולים תועד מקטע פליטה של 50% ומטה. לאחר שישה חודשים, 13.4% מהחולים הלכו לעולמם, עם שיעורי תמותה של 13.3% בנשים ושל 13.5% בגברים (p=0.822). בקרב כלל המדגם, שיעורי התמותה עקב מחלות לב וכלי דם עמדו על 11.3% ושיעורי התמותה על-רקע אי-ספיקת לב עמדו על 8.6%. החוקרים מדווחים כי לא זוהה קשר בין מקטע הפליטה של חדר שמאל בין הסיכון לתמותה (p=0.135).

 

לאחר ניתוח רב-משתני, לא תוארו הבדלים בין המינים בשיעורי התמותה מכל-סיבה (P=0.168). בנוסף, החוקרים זיהו אינטראקציה משמעותית בין מין ובין הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם (p=0.03) ותמותה עקב אי-ספיקת לב (p=0.007) בכל מדדי מקטע פליטה של חדר שמאל.

 

בקרב נשים תועד סיכון נמוך יותר משמעותית לתמותה על-רקע מחלות לב וכלי דם בנוכחות מקטע פליטה קטן מ-25% ולתמותה עקב אי-ספיקת לב בנוכחות מקטע פליטה קטן מ-43%, בהשוואה לגברים. עם זאת, בהשוואה לגברים, בקרב נשים תועד סיכון מוגבר לתמותה עקב אי-ספיקת לב בנוכחות מדדי מקטע פליטה של חדר שמאל בטווח העליון (מעל 80%).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את ממצאי המחקר ולאשר את ההשלכות השליליות של מקטע פליטה מעל לנורמה בנשים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה שמור של חדר שמאל.

 

J Am Heart Assoc Dec 20, 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני