חדשות

תסמונת דחק בתר חבלתית מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת (JAMA Psychiatry)

12/06/2014

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בנשים הסובלות מתסמונת דחק בתר-חבלתית (PTSD או Posttraumatic Stress Disorder) ואירוע דיכאון מג'ורי תוארה עליה של פי ארבע בסיכון ללידה מוקדמת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שכיחות תסמונת דחק בתר חבלתית עומדת על כ-8% מהנשים ההרות. מצבי דחק, כולל תסמונת דחק בתר חבלתית, נקשרו בעבר באופן לא-עקבי עם לידה מוקדמת וטיפול פסיכוטרופי נקשר לעיתים קרובות עם לידה מוקדמת. זיהוי ההפרעות הפסיכיאטריות או הטיפולים בהפרעות אלו, הקשורים עם לידה מוקדמת, עשוי לסייע לרופאים ולחולים בתהליכי קבלת החלטות.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע אם קיים קשר בין אבחנה סבירה של PTSD וטיפול בבנזודיאזפינים במהלך ההיריון ובין הסיכון ללידה מוקדמת. החוקרים שיערו כי נשים הרות עם תמונה חשודה לתסמונת דחק בתר-חבלתית ונשים שטופלו בנוגדי-דיכאון או נוגדי-חרדה מצויות בסיכון גדול יותר ללידה מוקדמת.

 

מדובר במחקר עוקבה פרוספקטיבי, שכלל 2,654 נשים שגויסו לפני סיום 17 שבועות היריון מ-137 מרפאות בקונטיקט ומערב מסצ'וסטס.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור הלידות המוקדמות, שהוגדרה כלידה לפני השלמת 37 שבועות היריון. אבחנות פסיכיאטריות חשודות נקבעו על-סמך ראיון Composite International Diagnostic Interview ו-Modified PTSD Symptom Scale?

 

מניתוח הנתונים עלו שיעורים מוגברים של לידה מוקדמת בקרב נשים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית, כאשר בנשים שענו על הקריטריונים לאירוע דיכאון מג'ורי השיעורים היו גבוהים עוד יותר. מכאן עולה כי קיימת אינטראקציה בין שתי ההפרעות הפסיכיאטריו הללו. ניתוח סטטיסטי של הנתונים אישר את הסיכון בנשים שסבלו משתי ההפרעות הפסיכיאטריות (יחס סיכויים של 4.08). לכל עליה של נקודה אחת במדד Modified PTSD Symptom Scake נרשמה עליה של 1-2% בסיכון ללידה מוקדמת. הסיכויים ללידה מוקדמת גבוהים בנשים שטופלו בתרופות ממשפחת Serotonin Reuptake Inhibitor (יחס סיכויים של 1.55) ובנשים שטופלו בבנזודיאזפינים (יחס סיכויים של 1.99).

 

מהנתונים עלה סיכון מוגבר ללידה מוקדמת בנשים הרות עם אבחנה של תסמונת דחק בתר-חבלתית ואירוע דיכאון מג'ורי, כאשר הסיכון אינו תלוי בטיפול בנוגדי-דיכאון וחרדה ואינו תוצא של תסמיני מצב רוח או חרדה בלבד.

 

JAMA Psychiatry. Published online June 11, 2014

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני