חדשות

תסמונת דחק בתר-חבלתית נפוצה לאחר אירועים איסכמיים חולפים (Stroke)

09/10/2014

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

כשליש מהחולים לאחר אירוע איסכמי חולף (TIA או Transient Ischemic Attack) צפויים לפתח תסמונת דחק בתר חבלתית (PTSD או Post-Traumatic Stress Disorder), כך עולה מתוצאות מחקר חדש מגרמניה.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את שיעורי PTSD לאחר אירועי TIA בלבד, לאחר שמחקרים קודמים זיהו קשר בין אירועים מוחיים שונים ואירועי TIA ובין תסמונת דחק בתר חבלתית.

 

מדגם  המחקר כלל 108 חולים שטופלו במרכז רפואי יחיד בגרמניה במהלך שנה אחת. בכל המשתתפים זוהו סימנים מהימנים ל-TIA, עם סיכון של 4% ומעלה לאירוע מוחי עתידי, או סיכון נמוך יותר לאירוע מוחי אך תסמינים של חולשת פלג גוף, אפאזיה או Amaurosis Fugax במהלך TIA. בנוסף, בדיקות ההדמיה שנערכו לא הצביעו על נגע מוחי העשוי להעיד על אירוע מוחי קל והתסמינים חלפו במלואם, ללא שארית נוירולוגית לאחר ה-TIA.

 

שכיחות PTSD עמדה על 29.6% שלושה חודשים לאחר TIA, זאת בהשוואה לשכיחות של 2.9% באוכלוסיה הכללית בגרמניה. חולים שפיתחו PTSD היו צעירים יותר, ראו את עצמם כחולים בסיכון גבוה לאירוע מוחי וסבלו מהפרעות רבות יותר בכישורי התמודדות, דוגמת הכחשה, שימוש בחומרים והאשמה עצמית (ונתון זה היה הגורם המנבא המשמעותי ביותר להתפתחות תסמונת דחק בתר-חבלתית).

 

מבין 32 חולים בהם ניתן היה לקבוע אבחנה של תסמונת דחק בתר-חבלתית על-בסיס שאלונים שלושה חודשים לאחר האירוע, ב-13.9% איכות החיים הנפשית והגופנית היו נמוכות יותר, בהשוואה למדדים המקובלים באותה קבוצת גיל בגרמניה.

 

בחולים שהעריכו כי מצויים בסיכון גבוה באופן לא-מציאותי לאירוע מוחי עתידי תועדה שכיחות גבוהה יותר משמעותית של PTSD לאחר שלושה חודשים, בהשוואה לאלו שתפישתם את הסיכון שלהם לאירוע מוחי עתידי הייתה מדויקת או נמוכה מהסיכון בפועל.

 

העובדה שחולים לאחר TIA עשויים לפתח תסמונת דחק בתר-חבלתית תומכת בהנחה כי לא נזק מוחי ולא מוגבלות נפשית או גופנית בעצמם מסבירים את הקשר בין ההפרעות הנוירולוגיות והסיכון המוגבר ל-PTSD.

 

Stroke 2014;45

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני