חדשות

ההשפעה של פעילות גופנית על תנועתיות תאי זרע (Human Reproduction)

04/01/2020

 

בגברים צעירים ובריאים המקפידים על פעילות גופנית סדירה תתכן איכות זרע טובה יותר, בהשוואה לאלו בעלי אורח חיים יושבני, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מתורמי זרע בריאים, שפורסמו בכתב העת Human Reproduction.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים אלפי דגימות זרע ממאות גברים אשר ענו על הקריטריונים לתרומת זרע לאור ההיסטוריה הרפואית ואיכות הזרע. כל 746 המשתתפים במחקר התנדבו כתורמי זרע פוטנציאליים בבנק זרע בסין. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 28 שנים, משקלם היה בריא, בעלי השכלה תיכונית ומעלה, ללא היסטוריה של זיהומים המועברים במגע מיני או חשיפה לקרינה. החוקרים בחנו בסך הכול 5,252 דגימות זרע.

 

המשתתפים נשאלו אודות תדירות ביצוע פעילות גופנית ועצימות האימונים, כמו גם אילו פעילויות אחרות הם ביצעו. מהנתונים עולה כי כמחצית מהגברים במחקר השלימו לפחות 2,245/5 דקות MET בשבוע. הגברים הכי פחות פעילים השלימו 526.5 דקות MET בשבוע, בעוד שאלו שהיו הפעילים ביותר השלימו כ-7,082.3 דקות MET בשבוע.

 

החוקרים זיהו קשר בין רמות MET גבוהות יותר ובין עליה בתנועתיות הזרע, אך ריכוז ומורפולוגיית תאי הזרע לא השתנו בהתאם לפעילות הגופנית.  היקף הזמן שגברים בילו בפעילות יושבנית, דוגמת עבודה מול מחשב או צפייה בטלוויזיה, לא השפיעו על מדדי איכות הזרע.

 

לדברי החוקרים, באלו העוסקים בעבודה יושבנית, יש לנצל כל הזדמנות ולקום מהכיסא או מהרכב; ללכת, לעמוד או לעלות בדרגות במידת האפשר. יש לחנות עם הרכב במרחק מה או לרדת מהאוטובוס תחנה אחת רחוק יתר מהיעד ולהתאמן ככל האפשר כאשר נמצאים מחוץ למקום העבודה.

 

Human Reproduction, online December 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני