חדשות

פעילות אירובית מפחיתה לחץ דם בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול (JAMA Cardiology)

07/08/2021

 

פעילות אירובית עשויה לסייע בהפחתת לחץ דם בחולים עם יתר לחץ דם שאינו מגיב היטב לטיפול תרופתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר מחקרים מצאו כי פעילות גופנית עשויה להפחית לחץ דם בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול. כעת הם ביקשו לקבוע אם פעילות אירובית עשויה לסייע בהפחתת לחץ דם אמבולטורי בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי.

 

מחקר EnRicH (Exercise Training in the Treatment of Resistant Hypertension) הוא מחקר פרוספקטיבי, שכלל 60 חולים בגילאי 40-75 שנים משני בתי חולים בפורטוגל עם אבחנה של יתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת אימון גופני אירובי בעצימות מתונה למשך 12 שבועות (קבוצת התערבות) או טיפול סטנדרטי (קבוצת ביקורת). בקבוצת ההתערבות בוצעו שלושה אימונים גופניים במשך 40 דקות בכל שבוע, בנוסף לטיפול סטנדרטי.

 

התוצא העיקרי היה השינוי בלחץ דם סיסטולי במהלך ניטור אמבולטורי לאורך 24 שעות. תוצאים משניים כללו את לחץ דם אמבולטורי בשעות היום והלילה, מדידות לחץ דם במרפאה וסיבולת לב-ריאה.

 

בסיכומו של דבר, 53 משתתפים השלימו את המחקר, כולל 26 משתתפים בזרוע ההתערבות ו-27 בזרוע הביקורת.

 

בהשוואה לביקורות, בקרב אלו בזרוע ההתערבות נרשמה ירידה של 7.1 מ"מ כספית בלחץ דם סיסטולי בניטור אמבולטורי לאורך 24 שעות (p=0.02). בנוסף, נרשמה ירידה של 5.1 מ"מ כספית בלחץ דם דיאסטולי בניטור אמבולטורי לאורך 24 שעות (p=0.001), ירידה של 8.4 מ"מ כספית בלחץ דם סיסטולי בשעות היום (p=0.006) וירידה של 5.7 מ"מ כספית בלחץ דם דיאסטולי (p=0.001).

 

בנוסף, מדידות לחץ דם סיסטולי במרפאה ירדו ב-10 מ"מ כספית (p=0.01) וסיבולת לב ריאה השתפרה משמעותית (5.05 מ"ל/ק"ג/דקה צריכת חמצן, P<0.001) עם ההתערבות, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי 12 שבועות תכנית אימון אירובית הובילו להפחתת לחץ דם אמבולטורי לאורך 24 שעות ובשעות היום, כמו גם לשיפור לחץ דם במרפאה, בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול. ממצאים אלו תומכים בפעילות גופנית אירובית בעצימות מתונה כמרכיב חשוב בטיפול בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול.

 

JAMA Cardiology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני