חדשות

בעיות באבחנה עומדות בבסיס שימוש מופרז בתרופות לטיפול בחיידקי MRSA (מתוך Clin Infect Dis)

21/06/2016

 

ההנחיות הקליניות הנוכחיות באשר לזיהוי חיידקי MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus) בעת הקבלה לאשפוז בבית חולים מובילות לעליה של פי 30 בשיעור החולים עם דלקת ריאות המקבלים טיפול בתרופות כנגד החיידק העמיד, בהשוואה לשיעור התיאורטי הצפוי, מאחר ולרופאים אין אפשרות טובה יותר מטיפול אמפירי כנגד MRSA לחולים רבים עם דלקת ריאות הנרכשת בקהילה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases.

 

במסגרת מחקר EPIC (Etiology of Pneumonia in the Community) בחנו החוקרים את הנתונים אודות חולים שאושפזו בשל דלקת ריאות שנרכשה בקהילה. ניתוח הנתונים כלל חולים שגויסו בין 1 בינואר, 2010, ועד 30 ביוני, 2012, משלושה בתי חולים בארצות הברית. המדגם כלל חולים מעל גיל 18 שנים, שאושפזו בשל זיהום נשימתי חד עם עדות הדמייתית לדלקת ריאות.

 

מדגם המחקר כלל 2,259 חולים שהשלימו לפחות בדיקה אבחנתית אחת לחיידקים ונגיפים.

 

מהנתונים עלה כי 1.6% מהחולים סבלו מדלקת ריאות שנרכשה בקהילה על-רקע זיהום ב-S. aureus, כולל 0.7% עם MRSA ו-1.0% עם MSSA (Methicillin Susceptible S. aureus). החוקרים בחנו את שיעורי ההימצאות של MRSA בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה לפי קבוצת גיל (18-49, 50-64, 65-79 ו-80 ומעלה) ומצאו כי הייתה קטנה מ-1% בכל קבוצת גיל.

 

השכיחות הנמוכה של חיידקי MRSA בקרב חולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, שלא אושפזו ליחידת טיפול נמרץ, תומכת בהנחיות הנוכחיות מטעם ה-IDSA (Infectious Diseases Society of America) ו-American Thoracic Society, שאינן ממליצות על טיפול אנטיביוטי שגרתי כנגד MRSA לחולים שאושפזו במחלקות פנימיות. בקרב חולים שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ, שכיחות דלקת ריאות שנרכשה בקהילה על-רקע MRSA עמדה על 2.7%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בעוד שבחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה על-רקע זיהום בחיידק MRSA סובלים ממחלה חמורה יותר, ישנה חפיפה רבה עם מחלה על-רקע פתוגנים אחרים, ולכן קשה להבחין קלינית בין הגורמים השונים לדלקת ריאות. פיתוח בדיקות אבחנתיות העשויות לסייע בזיהוי מהיר ומדויק של חיידקי S. aureus עשוי להביא לשיפור מהיר בטיפול בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה ולהפחית את השימוש המיותר בתרופות אנטיביוטיות כנגד MRSA.

 

Clin Infect Dis. Published online May 8, 2016

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני