חדשות

הנחיות לטיפול בחולים עם שפיכה מוקדמת (Sex Med)

25/05/2014

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

שפיכה מוקדמת הינה הפרעה מוכרת היטב, אך למרות זאת אין הנחיות מבוססות-ראיות לטיפול בחולים אלו. כעת, שני מאמרים מספקים הגדרה אחידה של פליטה מוקדמת והנחיות לטיפול, העשויים להביא לשיפור בתוצאות הטיפול בחולים.

 

במאמר אחד, שנכתב ע"י ה-ISSM (International Society for Sexual Medicine), קבוצה מולטי-דיציפלינרית של מומחים בתחום רפואה מינית, מתפרסמות הנחיות מעודכנות של ISSM משנת 2010. במאמר השני מספקים מומחים הגדרה אחידה לשפיכה מוקדמת. שני המאמרים פורסמו בו-זמנית בכתב העת Sexual Medicine ו-Journal of Sexual Medicine.

 

המאמרים מספקים שני מסרים עיקריים לרופאים מטפלים, אורולוגים ואחרים המעורבים בטיפול בחולים עם שפיכה מוקדמת.

 

הגדרה ברורה

 

מומחים הציעו הגדרה אחידה בה רופאים יכולים להשתמש לאבחנה של שפיכה מוקדמת, הן הפרעה נרכשת והן הפרעה הקיימת לאורך החיים. הסוגיה החדשה הינה הצורה הנרכשת, שכן מעולם לא הייתה הגדרה טובה לצורה נרכשת של שפיכה מוקדמת. המשמעות היא כי בעבר זמני השפיכה של הגבר היו במסגרת טווח הזמן התקין, הנע סביב 8 דקות, ופתאום, מסיבה לא-ברורה, הופיעה שפיכה מהירה מאוד. הדבר עשוי לנבוע ממצבים רפואיים דוגמת דלקת ערמונית או פעילות-יתר של בלוטת התריס, או מסיבות פסיכולוגיות, דוגמת טיב מערכת היחסים.

 

ההנחיות מתייחסות גם לשתי צורות אחרות של ההפרעה: שפיכה מוקדמת סובייקטיבית, המוגדרת בנוכחות שפיכה בטווח הזמן התקין, אך עם מצוקה בנושא, ווריאבילית, בה משך השפיכה משתנה באופן בלתי-צפוי מזמנים קצרים מאוד ועד לזמנים תקינים. הטיפול בסוגי הפרעות אלו שונה מאוד.

 

להגדרה האחידה של שפיכה מוקדמת שלושה מרכיבים עיקריים:

-          הגבר מדווח על אירועים חוזרים או ממושכים של שפיכה בתוך כדקה אחת מחדירה לנרתיק מאז המגע המיני הראשון בחייו (או שפיכה מוקדמת כל חייו), או הפחתת משך הזמן עד לשפיכה לעד שלוש דקות (שפיכה מוקדמת נרכשת).

-          הגבר מדווח על השלכות אישיות שליליות, דוגמת מצוקה.

-          הגבר מדווח על חוסר יכולת לדחות שפיכה בכל חדירה לנרתיק, או כמעט בכל מקרה כזה.

 

 טיפולים מבוססי-ראיות

 

המאמר מספק סקירה של הצורות השונות של אפשרויות הטיפול, הכוללות טיפול תרופתי, פסיכולוגי ושילוב של טיפול תרופתי ופסיכולוגי. המומחים מקווים כי הסקירה תשמש כהנחיה לרופאים המטפלים לקבלת החלטות מדעת.

 

במובן מסוים, ההנחיות המעודכנות מציעות ארגז כלים לרופאים המטפלים. המאמר כולל המלצות בנוגע לשאלות ושאלונים בהם ניתן להשתמש. המאמר גם מספק תרשים זרימה בו ניתן להשתמש לארבעת הסוגים של שפיכה מוקדמת. בנוסף, סוקרים המומחים את היעילות והבטיחות של תרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), תרסיסי הרדמה המשמשים להפחתת התחושה באיבר המין, אופיאטים דוגמת טרמדול ותכשירים אחרים בשלבי פיתוח כעת.

 

ההגדרה המאוחדת של שפיכה מוקדמת נדרשה מאחר ומאפשרת לרופאים וחוקרים להבין טוב יותר את ההיקף האמיתי של הבעיה. הערכות קודמות דיווחו כי 20-30% מהגברים סובלים מדרגה מסוימת של שפיכה מוקדמת. ההגדרה החדשה עשוי לזהות באופן נכון יותר את השכיחות האמיתית של גברים בהם נפגעה איכות החיים עקב שפיכה מוקדמת, כאשר נראה כי כ-4% מהגברים סובלים משפיכה מוקדמת עם השפעה קלינית שלילית.

 

מרבית הגברים עם שפיכה מוקדמת מטופלים ע"י רופא ראשוני, או אורולוגים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים ורופאי משפחה. ההנחיות המעודכנות מספקות המלצות ברורות, מעודכנות ומבוססות-ראיות כיצד לאבחן ולטפל בשפיכה מוקדמת.

 

Sex Med. Published online May 22, 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני