חדשות

הנחיות מעודכנות בנושא ברכיתרפיה לטיפול בסרטן ערמונית (J Clin Oncol)

02/04/2017

 

איגודי ה-American Society of Clinical Oncology ו-Cancer Care Ontario פרסמו הנחיות מעודכנות בנושא השימוש בברכיתרפיה לטיפול בסרטן ערמונית.

 

ברקע למאמר מסבירים המומחים כי ברכיתרפיה כוללת השתלת גרגירי זהב לבלוטת הערמונית. כיום מדובר בטיפול לא-ניתוחי סטנדרטי במרבית החולים עם סרטן ערמונית, כאשר ברכיתרפיה משמשת לבדה או כחלק מטיפול משולב.

 

ההמלצות החדשות מספקות עדכון לסקירה שיטתית והנחיות קליניות בנושא ברכיתרפיה במינון נמוך בחולים עם סרטן ערמונית בסיון נמוך או בינוני, שפורססמו בשנת 2013. ההנחיות החדשות משלבות עדויות מחמישה מחקרים אקראיים ומבוקרים שפורסמו מאז שנת 2013.

 

להלן עיקרי ההמלצות:

 

·         מבין כל החולים המתאימים עם מחלה בסיכון נמוך, הנדרשים או בוחרים בטיפול פעיל, יש להציע ברכיתרפיה במינון נמוך לבדה, הקרנות חיצונית בלבד, או גרירים רדיואקטיביים. בכל המקרים יש לייעץ באשר לכל אפשרויות הטיפול הזמינות בצורה מאוזנת ואובייקטיבית. המלצה זו נותרה ללא שינוי מההנחיות  הקודמות, מאחר ואין נתונים חדשים בנושא.

·         באוכלוסיית חולים בסיכון בינוני הבוחרים בהקרנות חיצוניות, עם או ללא טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy), יש להציע טיפול דחף בברכיתרפיה (במינון נמוך או גבוה)  לכל החולים המתאימים. בקבוצת החולים בסיכון בינוני-נמוך (מדד גליסון 7, PSA נמוך מ-10 ננוגרם/מ"ל, או מדד גליסון 6, PSA בטווח 10-20 ננוגרם/מ"ל) ניתן להציע טיפול ברכיתרפיה במינון נמוך כטיפול יחיד. בחולים מתאימים בסיכון גבוה המטופלים בהקרנות חיצוניות ו-ADT, יש להציע דחף ברכיתרפיה.

·         חולים מסוימים עם מחלה בסיכון בינוני או גבוה אינם מתאימים לברכיתרפיה ומומלץ טיפול ADT ניאו-אדג'וונטי, בו-זמנית ו/או אדג'וונטי, בהתאם לבחירת הרופא. יש לציין כי טיפול ADT ניאו-אדג'וונטי עשוי להביא להקטנה מספקת בנפח הערמונית בכדי לאפשר ברכיתרפיה.

·         בחולים המטופלים בברכיתרפיה במינון נמו, 125I ו-103Pd מהווים איזוטופים אפשריים, אך לא ניתן להמליץ בעד או נגד 131 Cs או ברכיתרפיה במינון גבוה.

·         חולים המופנים לברכיתרפיה יטופלו רק במרכזים המקפידים על סטנדרטים גבוהים להבטחת איכות.

 

J Clin Oncol. Published online March 27, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני