חדשות

האם ניתן להפסיק בבטחה את הטיפול ב-Ixekizumab בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית בהפוגה? (Arthritis & Rheumatology)

04/07/2021

 

מתוצאות מחקר SPIRIT-P3 שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology עולה כי בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) בהפוגה תחת טיפול ב- Ixekizumab(טאלץ), הפסקת הטיפול במעכב IL-17A מלווה בסיכון מוגבר להתלקחות המחלה.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של הפסקת טיפול ב- Ixekizumab בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית שהשיגו פעילות מחלה מינימאלית לאחר טיפול בתווית-פתוחה ב- Ixekizumab.

 

המחקר הרב-מרכזי, אקראי, כפל-סמיות, כלל מבוגרים שלא קיבלו טיפול ביולוגי קודם וקיבלו טיפול ב- Ixekizumab בתווית-פתוחה למשך 36 שבועות. חולים בהם תועדה פעילות מחלה מינימאלית לאורך למעלה משלושה חודשים חולקו באקראי ביחס 1:1 לקבלת Ixekizumab כל שבועיים עד שבוע 104 או להפסקת הטיפול לטובת פלסבו.

 

תוצא היעילות העיקרי היה מרווח הזמן עד להישנות המחלה, כאשר במקרה של התלקחות המחלה החולים חידשו את הטיפול ב- Ixekizumab כל שבועיים עד לשבוע 104.

 

מדגם המחקר כלל 394 חולים שקיבלו טיפול בתווית-פתוחה ב- Ixekizumab. מבין אלו, 158 חולים (40%) השיגו פעילות מחלה מינימאלית לאורך זמן וחולקו באקראי להפסקת Ixekizumab (79 חולים; זרוע פלסבו) או המשך Ixekizumab כל שבועיים (79 חולים).

 

החוקרים מדווחים כי התלקחות המחלה הייתה מהירה יותר בקרב חולים שהפסיקו את הטיפול התרופתי (חציון של 22.3 שבועות) לעומת אלו שהמשיכו בטיפול התרופתי (חציון טרם נקבע, p<0.0001). שיעורי ההתלקחות היו גבוהים יותר בקרב חולים שהפסיקו את הטיפול, בהשוואה לאלו שהמשיכו בטיפול ב- Ixekizumab (85% לעומת 38%, בהתאמה).

 

חציון מרווח הזמן עד להשגה חוזרת של פעילות מחלה מינימאלית לאחר חידוש הטיפול עמד על 4.1 שבועות; ב-64 מבין 67 חולים (96%) בהם תועדה התלקחות מחלה עם הפסקת הטיפול תועדה פעילות מחלה מינימאלית לאחר חידוש הטיפול התרופתי.

 

פרופיל הבטיחות של הטיפול תאם לפרופיל הבטיחות הידוע של Ixekizumab.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בעדיפות המשך טיפול ב- Ixekizumab בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית בהפוגה. הפסקת הטיפול בחולים שנכנסו להפוגה לוותה בסיכון מוגבר להתלקחות המחלה, אם כי טיפול חוזר לאחר הישנות עשוי להביא להשבת הפוגה במחלה.

 

Arthritis & Rheumatology 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני