חדשות

תוצאות הטיפול בחולים עם יתר לחץ עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור בעידן המודרני (Arthritis & Rheumatism)

01/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בעידן הטיפול המודרני נרשמה ירידה בסיכון לתחלואה ותמותה בחולים עם יתר לחץ ריאתי עורקי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהיקף הדומה לזה שתועד בכלל אוכלוסיית החולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי.

 

הסיכון לתמותה מוגבר בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהשוואה לכלל אוכלוסיית החולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי, אך ההישרדות השתפרה בעשור האחרון, ככל הנראה הודות לעליה בבדיקות הסקר ו/או גישות טיפול חדשות.

 

החוקרים השלימו מטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים ומאגרי רישום להערכת התועלת של טיפולים מודרניים בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור.

 

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי PubMed ו-Embase לזיהוי מאמרים שפורסמו בין תחילת שנת 2000 ועד סוף חודש נובמבר בשנת 2019. החיפוש הוביל לזיהוי 11 מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר כללו בסך הכול 4,329 חולים, מהם 1,267 חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור. ממאגרי רישום זוהו 9,739 חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי, כולל 4,008 חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור.

 

טיפול ניסיוני הוביל לירידה של 36% בסיכון לאירועי תחלואה/תמותה קליניים הן בכלל אוכלוסיית החולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי (יחס סיכון של 0.64, p<0.001) והן באלו עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור (יחס סיכון של 0.64, p<0.001), בהשוואה לביקורות.

 

שיעורי ההישרדות היו נמוכים יותר בקרב חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהשוואה לביקורות. שיעורי ההישרדות היו נמוכים יותר בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהשוואה לכלל החולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי (שיעורי הישרדות לאחר שלוש שנים של 62% לעומת 72%, בהתאמה).

 

שיעורי ההישרדות בקרב חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור שטופלו בעיקר לאחר שנת 2010 היו גבוהים יותר, בהשוואה לשיעורי ההישרדות של חולים שטופלו לפני שנת 2010 (שיעורי הישרדות של 73% לעומת 65%, בהתאמה).

 

החוקרים כותבים כי ישנה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם של יתר לחץ דם עורקי ריאתי בחולים עם מחלת רקמת חיבור והתחלת טיפול אינטנסיבי בשלב מוקדם.

 

Arthritis & Rheumatism 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני