חדשות

הנחיות לטיפול ב-COPD מתמקדות בטיפול בחולים אמבולטוריים (Eur Respir J)

27/03/2017

 

הנחיות חדשות לטיפול בהתלקחות מחלת ריאות חסימתית-כרונית (COPD או Chronic Obstructive Pulmonary Disease) תומכות במתן טיפול פומי בקורטיקוסטרואידים וטיפול אנטיביוטי לחולים אמבולטוריים עם התלקחות של מחלת הריאות. עוד מומלץ הנשמה מכאנית לא-פולשנית בחולים מאושפזים על כשל נשימתי עם היפרקפניאה עקב התלקחות COPD.

 

לפיתוח ההנחיות, צוות המשימה זיהה שש שאלות בנוגע לטיפול בהתלקחות COPD שלא זכו למענה בהנחיות הקיימות, כולל טיפול פומי בקורטיקוסטרואידים וטיפול אנטיביוטי בחולים אמבולטוריים, טיפול פומי או תוך-ורידי בקורטיקוסטרואידים בחולים מאושפזים, הנשמה מכאנית לא-פולשנית, שיקום לאחר שחרור מבית החולים ותכניות לטיפול ביתי.

 

על-בסיס סקירת הנתונים פרסמו המומחים המלצה חזקה להנשמה לא-פולשנית בחולים עם COPD עם כשל נשימתי אקוטי או אקוטי על-רקע כרוני. מהנתונים עלה כי הנשמה זו הפחיתה את הצורך באינטובציה, תמותה, סיבוכי טיפול ומשך אשפוז בבית החולים וביחידות טיפול נמרץ, ללא דיווחים אודות סיבוכים.

 

למרות שצוות המשימה דירג את איכות העדויות בנושא הנשמה לא-פולשנית כנמוכה לאור סיכון להטיה, השפעות לא-עקביות בין המחקרים, גדלי מדגם קטנים או נתונים לא-מלאים, ההמלצה החזקה משקפת את הקונצנזוס בפאנל כי מרבית החולים יעדיפו אפשרות זו לאור התועלת האפשרית אל מול הסיכון המינימאלי לנזק.

 

שש ההמלצות האחרות היו פחות חזקות בטיבן בשל אי-ודאות של חברי הפאנל אודות מאזן סיכון-תועלת. המלצות אלו כוללות את ההנחיות הבאות:

 

·         קורס קצר (עד 14 ימים) של קורטיקוסטרואידים פומיים לחולים אמבולטוריים עם התלקחות COPD.

·         מתן טיפול אנטיביוטי לחולים אמבולטורים עם התלקחות COPD.

·         בחולים שאושפזו בשל התלקחות COPD, ישנה העדפה לטיפול פומי בקורטיקוסטרואידים על-פני מתן תוך-ורידי בנוכחות מערכת עיכול שלמה ומתפקדת.

·         תכנית ניהול ביתי של חולים עם התלקחות COPD, המתייצגים לחדר מיון או בתי חולים.

·         התחלת שיקום ריאתי תוך שלושה שבועות לאחר השחרור מבית החולים של חולים שאושפזו בשל התלקחות COPD.

·         המתנה עד לאחר השחרור להתחלת שיקום ריאתי, במקום התחלת השיקום הריאתי במהלך האשפוז.

 

Eur Respir J. 2017;49:1600791

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני