חדשות

בשנה השניה ברציפות: ירידה בשיעורי תמותה עקב ממאירות בארצות הברית (CA: A Cancer Journal for Clinicians)

18/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת CA: A Cancer Journal for Clinicians מדווחים חוקרים על נתונים חדשים, מהם עולה כי בשנה השניה ברציפות חלה ירידה בשיעורי התמותה עקב ממאירות בארצות הברית, בעיקר עקב ירידה בהיארעות ותמותה עקב סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) בגברים ובנשים.

 

הדו"ח מטעם ה-American Cancer Society מספק הערכה של מספר המקרים החדשים של ממאירויות ומקרי תמותה בשנת 2021 בארצות הברית על-סמך הנתונים העדכניים אודות היארעות ממאירות עד שנת 2017 ואודות נתוני התמותה עד שנת 2018. על-פי ההערכות, 608,570 אמריקאים צפויים למות עקב ממאירות בשנת 2021, מקביל למעל 1,600 מקרי תמותה ביום.

 

מספר מקרי התמותה הגדול ביותר צפוי לנבוע מהממאירויות הנפוצות: ריאות, ערמונית ומעי גס ורקטום בגברים וריאות, שד ומעי גס ורקטום בנשים. עם זאת, שיעורי התמותה של כל שלוש הממאירויות ממשיכים לרדת.

 

נכון לשנת 2018, שיעורי התמותה עקב סרטן ריאות צנחו ב-54% בקרב גברים וב-30% בקרב נשים לאורך העשורים האחרונים.

 

שיעורי התמותה עקב סרטן שד בנשים ירדו ב-41% משנת 1989; עם ירידה של 52% בשיעורי התמותה עקב סרטן ערמונית משנת 1993; וירידה של 53% עד 59% בשיעורי התמותה עקב סרטן מעי גס ורקטום בגברים (משנת 1980) ובנשים (משנת 1969), בהתאמה. עם זאת, בשנים האחרונות נרשמה האטה בירידה בשיעורי התמותה עקב סרטן שד וסרטן מעי גס ורקטום, עם עצירת הירידה בתמותה עקב סרטן ערמונית.

 

למרות ההתקדמות הקבועה בתמותה עקב מרבית הממאירויות, השיעורים של חלק מהממאירויות הנפוצות ממשיכים לעלות. לדוגמא, שיעורי התמותה עקב סרטן בגוף הרחם האיצו מסוף שנות התשעים של המאה הקודמת בקצב מהיר כפליים מהעליה בהיארעות הממאירות. עוד נרשמה עליה בשיעורי התמותה עקב ממאירויות בחלל הפה והפרינקס, אם כי במקרה זה נרשמה עליה בתמותה במקביל לעליה בהיארעות.

 

שיעורי התמותה עקב סרטן לבלב ממשיכים לעלות לאט בגברים, אך נותרו יציבים בנשים, למרות עליה בהיארעות בקצב של 1% בכל שנה בשני המינים.

 

בינתיים, למרות ירידה בהיארעות סרטן צוואר הרחם במהלך העשורים האחרונים, ההיארעות עולה בנשים המתקבלות עם מחלה בשלב מתקדם יותר, כמו גם במקרים של אדנוקרצינומה של צוואר הרחם, שתי ממאירויות שלרוב אינן מזוהות בציטולוגיה.

 

ממצאים אלו מדגישים את הצורך בהגברת המאמצים הממוקדים לחיסון כנגד HPV בקרב כל אלו מתחת לגיל 26 שנים ובדיקת HPV או בדיקה משולבת ל-HPV/ציטולוגיה כל חמש שנים בנשים החל מגיל 25 שנים.

 

מהצד החיובי, העליה ארוכת הטווח בתמותה עקב סרטן כבד האטה לאחרונה בנשים והתייצבה בגברים.

 

למרות שממאירות עדיין מהווה את הסיבה השניה בשכיחותה לתמותה בקרב ילדים, שיעורי התמותה עקב ממאירות המשיכו לרדת עם הזמן בקרב ילדים ומתבגרים, בעיקר עקב ירידה דרמטית בשיעורי התמותה עקב לויקמיה בשתי קבוצות הגיל.

 

CA: A Cancer Journal for Clinicians. Published online January 12, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני