חדשות

סקירת טיפול תרופתי עשויה להפחית אשפוזים חוזרים של קשישים (J Am Geriatr Soc)

04/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Geriatrics Society מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי סקירת טיפול תרופתי בשילוב עם התאמת טיפול, חינוך החולים, הדרכה מקצועית והעברה מסודרת של הטיפול, מלווה בסיכון מופחת לאשפוזים חוזרים לבתי חולים, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של התערבות לסקירת הטיפול התרופתי כהתערבות בודדת ובשילוב עם התערבויות אחרות למניעת אשפוזים חוזרים של קשישים. הם ערכו חיפוש במאגרי Ovid MEDLINE, Embase, The Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-CINAHL, לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים שבחנו את התועלת של התערבויות לסקירת הטיפול התרופתי, עם או ללא התערבויות נוספות, במניעת אשפוזים חוזרים של קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה, אשר היו מאושפזים או שוחררו לאחרונה מבית החולים.

 

התוצאים שנבחנו כללו לפחות אשפוז חוזר אחד מכל-סיבה בתוך 30 ימים ובכל נקודת זמן לאחר השחרור מבית החולים.

 

הסקירה כללה 25 מחקרים, מהם 11 מחקרים (7,318 משתתפים) נכללו במטה-אנליזה להערכת אשפוזים חוזרים מכל-סיבה בתוך 30 ימים. סקירת הטיפול התרופתי בשילוב: (1) התאמת הטיפול והדרכת החולים (סיכון יחסי של 0.45, רווח בר-סמך 95% של 0.26-0.80) ו-(2) התאמת הטיפול, חינוך החולים והדרכה מקצועית עם העברה מסודרת של הטיפול (סיכון יחסי של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.49-0.84) לוו בסיכון מופחת לאשפוז חוזר מכל-סיבה, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

סקירת הטיפול התרופתי לבדה לא השפיעה משמעותית על הסיכון לאשפוזים חוזרים.

 

מטה האנליזה להערכת אשפוזים חוזרים מכל-סיבה בכל נקודת זמן כללה 24 מחקרים (11,677 משתתפים). שילוב סקירת טיפול תרופתי עם התאמת הטיפול, הדרכת החולים, הדרכה מקצועית והעברה מסודרת של הטיפול, הובילו לירידה באשפוזים חוזרים (סיכון יחסי של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.74-0.91), בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים באיכות גבוהה בנושא.

 

J Am Geriatr Soc. 2021 Feb 12

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני