חדשות

הצהרה חדשה של איגוד הלב האמריקאי בנוגע להיצרות מסתם וותין בחולים עם מחלת כליות כרונית (מתוך הצהרת ה-AHA)

16/05/2021

 

ההערכה והטיפול בהיצרות מסתם וותין (Aortic Stenosis) בחולים עם מחלת כליות כרונית הם מורכבים ומאתגרים עם צורך בגישה מולטי-דיציפלינרית של מומחים לטיפול במחלות לב ובמחלות כליה, כך על-פי הצהרה מדעית חדשה מטעם איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association) שפורסמה בכתב העת Circulation.

 

המומחים מסבירים כי אוכלוסיית חולים עם מחלת כליות כרונית מהווה קבוצה ייחודית של חולים ולכן נדרשות המלצות והנחיות נפרדות לקבוצה זו של חולים המפתחים היצרות מסתם וותין.

 

לחולים עם שילוב מחלת כליות כרונית והיצרות מסתם וותין מאפיינים אפידמיולוגים ופתופיזיולוגיים ייחודיים וממחקרים בנושא עולה כי היצרות מסתם וותין נפוצה יותר ומתקדמת מהר יותר ובאופן לא-צפוי בחולים אלו, כאשר נוכחות מחלת כליות כרונית מלווה בתוצאות גרועות יותר בטווח הקצר ובטווח הארוך לאחר החלפת מסתם וותין.

 

חולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת ומחלת כליות בשלב סופני הוצאו ממחקרים אקראיים, כך שרופאים נדרשו לקבל החלטות טיפול מורכבות על-סמך עדויות רטרוספקטיביות ותצפיתניות.

 

ההצהרה מסכמת את המאפיינים האפידמיולוגים והפתופיזיולוגיים של היצרות מסתם וותין בנוכחות מחלת כליות כרונית; בוחנת את ההבדלים והנתונים הפרוגנוסטיים של בדיקות הדמיה לא-פולשניות עם אקו-לב וטכניקות הדמיה מתקדמות ומדגישה את הסיכונים הייחודיים באוכלוסיה זו.

 

המומחים גם מספקים סקירה ביקורתית של העדויות הזמינות בספרות הרפואית בכל הנוגע לתוצאות הקליניות של החלפת מסתם וותין בניתוח או דרך צנתור. המידע הנ"ל עשוי לסייע לרופאים בקבלת החלטות אודות הבחירה בהחלפת מסתם וותין ושתל תותב.

 

בהצהרה מבהירים הכותבים כי החלפת מסתם וותין מלווה בשיפור הישרדותי, אך נוכחות מחלת כליות כרונית הינה גורם מנבא בלתי-תלוי של סיבוכים קליניים לאחר החלפת מסתם וותין בניתוח ובצנתור, בהשוואה לחולים ללא מחלת כליות כרונית.

 

בהצהרה מוצעת גישה לניהול בתר-ניתוחי של חולים אלו, עם דגש על חשיבות גישה מולטי-דיציפלינרית של מומחים בקרדיולוגיה ונפרולוגיה.

 

מתוך הצהרת ה-AHA

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לוובינר המשותף לאיגוד רופאי המשפחה ואיגוד מנתחי הלב שעסק בניתוחי אאורטה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני