חדשות

מבחן מאמץ לב-ריאה מסייע בזיהוי ממצאים חריגים בחולים עם קוצר נשימה לא-מוסבר לאחר COVID-19 (מתוך JACC: Heart Failure)

04/12/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JACC: Heart Failure עולה כי מבחן מאמץ לב-ריאה עשוי לסייע בזיהוי ממצאים חריגים משמעותיים, כולל הפרעה פונקציונאלית בנשימה, היפוקפניאה במנוחה ותסמונת עייפות כרונית, על-רקע סיבוכים לאחר זיהום אקוטי בנגיף הקורונה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כ-20% מהחולים שהחלימו מנגיף הקורונה נותרים עם תסמינים ממושכים, תסמונת שזכתה לשם Post-Acute Sequelae of SARS-CoV-2 (PASC). האטיולוגיה של PASC אינה מובנת היטב, אך קוצר נשימה מופיע בשכיחות גבוהה בחולים עם סיבוך זה.

 

החוקרים התבססו על מבחן מאמץ לב-ריאה להגדרת קוצר נשימה לא-מוסבר בחולים עם סיבוכים לאחר זיהום בנגיף הקורונה וביקשו לבחון אם הנבדקים עומדים בקריטריונים לאבחנת ME/CFS (Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome).

 

מדגם המחקר כלל 41 חולים עם PASC, אשר השלימו מבחן מאמץ לב-ריאה והערכה של תסמיני ME/CFS. בכל החולים תועדו תפקודי ריאות תקינים ולא הייתה עדות לממצאים חריגים בצילום חזה או בדיקת CT של החזה. החוקרים מדדו את שיא צריכת חמצן, עקומת VE/VCO2 (Minute Ventilation / CO2 Production) ו-PetCO2 (End Tidal Pressure of CO2). דפוסי הנשימה נבחנו והפרעה פונקציונאלית בנשימה הוגר כנשימה מהירה ולא סדירה.

 

החוקרים מדווחים כי צריכת חמצן מקסימאלית עמדה בממוצע על 20.3 מ"ל/ק"ג/דקה (77% מצריכת חמצן צפויה), עקומת VE/VCO2 עמדה על 30 ומדד PetCO2 במנוחה עמד על 33.5 מ"מ כספית.

 

ב-24 חולים (58.5%) תועדה צריכת חמצן מקסימאלית קטנה מ-80% מהערך הצפוי. בכל החולים עם צריכת חמצן מקסימאלית נמוכה מ-80% תועדה מגבלה במאמצים. ב-15 מבין 17 חולים עם צריכת חמצן מקסימאלית תקינה תועדו הפרעות אוורור, כולל שיא קצב נשימה של מעל 55 (3 חולים) או הפרעה פונקציונאלית בנשימה (12 חולים).

 

בכלל המדגם, ב-36 חולים (88%) תועדו הפרעות אוורור עם הפרעה פונקציונאלית בנשימה (26 חולים), עליה בעקומת VE/VCO2 (17 חולים) ו/או PetCO2 מתחת ל-35 (25 חולים).

 

מבין כלל המשתתפים במחקר, 19 חולים (46%) ענו על הקריטריונים להגדרת ME/CFS.

 

החוקרים כותבים כי קרוב למחצית מהחולים ענו על  הקריטריונים של תסמונת עייפות כרונית ומדגישים כי זהו המחקר הראשון הקושר ישירות בין תסמינים ממושכים לאחר זיהום אקוטי ב-COVID-19 ובין תסמונת עייפות כרונית.

 

JACC: Heart Failure, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני