חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות רטינופתיה סוכרתית אך להחמיר פגיעה עינית קיימת (American Journal of Ophthalmology)

04/02/2021

 

ניתוח בריאטרי מלווה בסיכון מופחת להתפתחות רטינופתיה סוכרתית, אך בחולים עם רטינופתיה סוכרתית קיימת החמרה מוקדמת הייתה חמורה יותר, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת American Journal of Ophthalmology.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית עד מרץ 2020 לזיהוי מחקרים להשוואת רטינופתיה סוכרתית בחולים שעברו ניתוח בריאטרי, בהשוואה לחולים תחת טיפול קונבנציונאלי. 14 מחקרים, בהם שני מחקרים אקראיים ומבוקרים ו-12 מחקרים תצפיתיים, כללו למעלה מ-110,000 חולים לאחר ניתוח ו-253,000 ביקורות; 73% מהמשתתפים היו נשים, גיל המשתתפים הממוצע עמד על 43 שנים. כל המשתתפים אובחנו עם סוכרת מסוג 2.

 

בקרב חולים לאחר ניתוח בריאטרי תועדו שיעורי הימצאות נמוכים משמעותית של כלל סוגי רטינופתיה סוכרתית (יחס שיעורים של 0.17) ורטינופתיה סוכרתית מסכנת-ראיה (יחס שיעורים של 0.47).

 

למרות שהחמרה מוקדמת של רטינופתיה סוכרתית והתקדמות לרטינופתיה סוכרתית מסכנת-חיים תועדה בשכיחות גבוהה יותר בחולים עם רטינופתיה סוכרתית חמורה יותר, לאחר השנה הראשונה, ניתוח בריאטרי הוביל לשיעור נמוך יותר משמעותית של חולים עם החמרת רטינופתיה סוכרתית (יחס שיעורים של 0.29).

 

הסיכון הכולל להטיה היה נמוך והעדויות היו באיכות נמוכה-עד-בינונית.

 

החוקרים כותבים כי בספרות הרפואית קיימת מחלוקת רבה בכל הנוגע לתועלת של ניתוח בריאטרי כנגד רטינופתיה סוכרתית. ממצאי המחקר מעידים כי ההתערבות הניתוחית הובילה להפחתת הסיכון לכלל סוגי רטינופתיה סוכרתית בשיעור של 83% ולהפחתת הסיכון לרטינופתיה מסכנת-חיים בהיקף של 53%, בהשוואה לטיפול תרופתי.

 

American Journal of Ophthalmology, online January 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני