חדשות

מחלות ריאה מעלות את הסיכון לתמותה בחולים מבוגרים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatology)

01/02/2021

 

בחולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית תועד סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות נשימתיות ותמותה עקב ממאירות, בהשוואה לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית ללא מחלת ריאות אינטרסטיציאלית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Rheumatology.

 

החוקרים זיהו 509,787 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית בגילאי 65 שנים ומעלה מנתוני תביעות Medicare. הגיל הממוצע של המשתתפים עמד על 72.6 שנים, 76.2% מהמשתתפים היו נשים.

 

בתחילת המחקר, 10,306 משתתפים (2%) אובחנו עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית ו-13,372 חולים (2.7%) פיתחו את מחלת הריאות הנ"ל לאורך מעקב של כ-1.8 מיליון שנות-אדם). ההיארעות הכוללת של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית עמדה על 7.14 מקרים ל-1,000 שנות-אדם.

 

התמותה הכוללת הייתה גבוהה יותר משמעותית בקרב חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית, בהשוואה לאלו עם דלקת מפרקים שגרונית בלבד (38.7% לעומת 20.7%; יחס סיכון של 1.66).

 

בנוסף, החוקרים זיהו קשר בין מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית ובין סיכון מוגבר לתמותה עקב מחלות נשימתיות (יחס סיכון של 4.39) ותמותה עקב ממאירות (יחס סיכון של 1.56), בהשוואה לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית ללא מחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עולה כי מגדר זכרי, עישון, אסתמה, מחלת ריאות חסימתית כרונית וטיפול תרופתי (בעיקר טיפול ביולוגי או טיפול סינתטי ממוקד וגלוקוקורטיקואידים) נקשרו בקשר בלתי-תלוי עם היארעות מוגברת של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית בתחילת הדרך. עם זאת, החוקרים קוראים לנקוט משנה זהירות בפרשנות הקשר בין טיפול תרופתי לדלקת מפרקים שגרונית ובין מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית, מאחר והנ"ל עשוי לנבוע מערפלנים שלא נלקחו בחשבון.

 

מדובר במחקר הראשון להערכת האפידמיולוגיה והתמותה של חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית באמצעות אלגוריתם מהימן לזיהוי חולים עם דלקת מפרקים שגרונית וחולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית ולהערכת היקף התמותה של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע דלקת מפרקים שגרונית.

 

Rheumatology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני