חדשות

השוואת תוצאות טיפול ניתוחי לעומת טיפול שמרני בחולים עם תסמונת הצביטה הפמורלית-אצטבולרית (J Am Acad Orthop Surg)

31/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopedic Surgery סוקרים מומחים את אפשרות הטיפול השמרני לעומת הטיפול הניתוחי בחולים עם תסמונת הצביטה הפמורלית-אצטבולרית (Femoroacetabular Impingement).

 

המומחים מסבירים כי קיימת מחלוקת באשר לטיפול במקרים של תסמונת הצביטה הפמורלית-אצטבולרית. במקרים של כישלון טיפול לא-ניתוחי, יש לרוב התוויה לטיפול ניתוחי. לאחרונה פורסמו מספר מחקרים בדרגה I להשוואת פיזיותרפיה עם ארתרוסקופיה של הירך בטיפול במקרים של תסמונת הצביטה הפמורלית-אצטבולרית תסמינית. כל המחקרים הללו התבססו על כלים שפותחו ותוקפו בחולים עם כאב ירך שאינו על-רקע דלקת מפרקים.

 

העדויות בדרגה הגבוהה ביותר מאשרות כי למרות שבחולים עם תסמונת הצביטה הפמורלית-אצטבולרית יש תועלת לטיפול פיזיותרפיה, בחולים שעברו טיפול ניתוחי עם ארתרוסקופיה של הירך תועלת גדולה יותר מזו שתועדה בחולים שעברו פיזיותרפיה (הבדל ממוצע לפי סולם International Hip Outcome Tool של 6.8 נקודות, כאשר הבדל מינימאלי בעל חשיבות קלינית מוגדר כהבדל של 6.1 נקודות.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים וגדולים יותר לאישור ההשפעה של ההתערבות על התוצאות במקרים בהם חל עיכוב בטיפול הניתוחי בחולים עם תסמינים, לקבוע אם ניתוח מונע או דוחה התפתחות אוסטיאוארתריטיס ולקבוע את החשיבות של טכניקות ניתוחיות מתקדמות.

 

J Am Acad Orthop Surg. 2021;29(10):e471-e478

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני