חדשות

מעכבי TNF מפחיתים את ההתקדמות הרדיוגרפית בחולי ספונדילוארתריטיס, אך רק לאחר זמן רב

19/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מעכבי TNF מפחיתים את ההתקדמות הרדיוגרפית בספונדילוארתריטיס אקסיאלית מוקדמת (axSpA) הן בעמוד השדרה והן באזור הסקרואיליאקי, עם כי ההשפעות אורכות זמן, כך עולה ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של הקונגרס האירופאי לראומטולוגיה. על פי הנתונים שהוצגו במחקר, ההפחתה בהתקדמות עשויה לקחת כשנתיים עד 4 שנים לאחר תחילת הטיפול במעכבי TNF. לדברי אחד מעורכי המחקר, ההשפעה האיטית עשויה להיות קשורה ל"תהליך הביניים הארוך של תיקון העצם שבא לאחר הרזולוציה מהתהליך הדלקתי ולפני ההתפתחות של העצם החדשה".

למרות שמעכבי TNF כבר ניתנים באופן נרחב כתרופות נוגדות דלקת ונחשבים כיעילים בהקלה על תסמיני המחלה, הנתונים לגבי ההשפעה הרדיוגרפית עד כה לא היו חד משמעיים. המחקר כלל בדיקה של סדרת צילומי רנטגן, שנלקחו בהפרש של לפחות שנתיים לאורך 10 שנים מ-266 חולים. 77 מתוכם טופלו במעכבי TNF במשך תקופה של לפחות 12 חודשים ומעלה. אמנם לא חלו שינויים משמעותיים בהתקדמות הרדיוגרפית בין המטופלים שטופלו במעכבי TNF בשנתיים הראשונות, אך לאחר 4 שנים כבר נצפה הבדל משמעותי.

"נתונים אלה מצביעים על כך שלמעכבי TNF יש השפעה מאוחרת ועל כן, כאשר נותנים למטופל טיפול במעכב TNF, יש להמתין לפני שבוחנים את ההתקדמות הרדיוגרפית בטיפול" אמר אחד ממחברי המחקר. הוא הוסיף כי בהתאם לממצאים "סביר להניח כי לתרופות אחרות לטיפול בדלקת במטופלים עם axSpA תהיה השפעה רדיוגרפית דומה, כמו טיפולים לעיכוב IL-17 או JAK וזה משהו שכדאי לבחון בעתיד". לדבריו, טיפול מוקדם הוא כנראה חלק חשוב בטיפול, "מכיוון שבחולים עם מחלה מוקדמת אנו יכולים לצפות לנזק מבני לא משמעותי, התחלת הטיפול בשלב מוקדם, בשלב הדלקתי ולא בשלב בו יש כבר נזק רב, יכולה להניב תוצאות טובות יותר".

כשנשאל מחבר המחקר בכנס עד כמה הממצאים רלוונטיים מבחינה קלינית, הוא ציין כי "למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הראשון שהדגים נתונים אלו ונראה כי הם מיישבים את התוצאות הסותרות במחקרים קודמים בנושא שהראו נתונים סותרים בנוגע להתקדמות הרדיוגרפית". עם זאת, יש להדגיש שהמחקר לא ביצע התאמה לרמת הנזק הבסיסית שהוכחה בעבר כאחת המנבאות החזקות ביותר להתקדמות המחלה.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני