חדשות

הנחיות חדשות לטיפול בנזלת אלרגית (Ann Allergy Asthma Immunol)

11/11/2017

 

מומחים מטעם ה-JTFPP (Joint Task Force on Practice Parameters) קבעו המלצות עדכניות לטיפול במתבגרים ומבוגרים עם נזלת אלרגית עונתית, הכוללות שינוי גישות הטיפול הראשוני וניסיון לצמצם את ההוצאות המיותרות עבור החולים.

 

ההנחיות הקודמות פורסמו בשנת 2008 והמומחים מקווים כי העדכון הנוכחי יספק הנחיות לרופאים ולחולים, שיעודדו תהליכי קבלת החלטות משותפים בין אפשרויות הטיפול לנזלת אלרגית עונתית ויעודדו טיפול משתלם מבחינת עלות-תועלת.

 

העדכון הנוכחי מתייחס לשלושה תרחישים קליניים. ראשית, עלתה השאלה האם שילוב טיפול פומי בנוגדי-היסטמינים עם קורטיקוסטרואידים במתן תוך-אפי מספק הקלה תסמינית רבה יותר מטיפול בתרסיס קורטיקוסטרואידים בלבד. מסקירת הספרות עלה כי בחולים בגילאי 12 שנים ומעלה, הטיפול בתסמינים נזאליים של נזלת אלרגית עונתית יתבסס תחילה על טיפול תוך-אפי בקורטיקוסטרואידים ולא טיפול משולב עם נוגדי-היסטמינים. אופי ההמלצה שונה מאוד מזו שנקבעה בהנחיות משנת 2008.

 

התרחיש השני נגע להשוואת הטיפול ב-Montelukast אל מול טיפול תוך-אפי בקורטיקוסטרואידים בחולים עם נזלת אלרגית עונתית בדרגה בינונית-עד-חמורה. גם במקרה זה ההמלצה הפעם הרבה יותר ברורה, כאשר המומחים קובעים כי כטיפול ראשוני בנזלת אלרגית עונתית בדרגה בינונית-עד-חמורה באלו בגילאי 15 שנים ומעלה, על הרופאים להמליץ על טיפול תוך-אפי בקורטיקוסטרואידים על-פני Montelukast.

 

הסוגיה האחרונה נגעה לשאלת ערך קליני מוסף בחולים עם נזלת אלרגית עונית לטיפול במשלב שכלל מתן תוך-אפי של קורטיקוסטרואידים עם מתן תוך-אפי של אנטי-היסטמינים, בהשוואה לכל תכשיר בנפרד. ההמלצות העדכניות קובעות כי ישנן עדויות באיכות גבוהה בגינן רופאים יכולים להמליץ על הטיפול המשולב, במקום כל אחד מהתכשירים בנפרד, אם כי מדובר בעלות מוגברת ועליה מסוימת בסיכון לתופעות לוואי. משלב זה זמין כשני תכשירים נפרדים או בצורת תכשיר בודד.

 

הכותבים מזהירים כי לא כל החולים מגיבים לטיפולים המומלצים לנזלת אלרגית עונתית ועל רופאים להתאים את אפשרויות הטיפול בכל מקרה לגופו.

 

Ann Allergy Asthma Immunol. Published online November 2, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני