חדשות

מערכת KOS עשויה להקל על תסמיני נזלת כרונית לא-אלרגית (Acta Oto-Laryngologica)

02/09/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Acta Oto-Laryngologica מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר משנת   2014 (שטרם דווח באתר), מהם עלה כי מערכת Kinetic Oscillation Stimulation (KOS) של רירית האף בתדירות נמוכה הינה גישה יעילה ובטוחה להקלה קצרת-טווח (מחקרים מאוחרים מראים הקלה למשך מעל 6 חודשים בסמפטומים) בגודש אפי במקרים שאינם מישניים למחלה אלרגית.

 

מערכת KOS כולל שלושה רכיבים: יחידת שליטה ובקרה להפעלת הרטט, צנתר בלון חד-פעמי עם קסדה מקבעתלשמירה על מיקום הצנתר.הליך הטיפול. הצנתר מוחדר ומונח מתחת לקונכיית האף התחתונה (Inferior Turbinate)  לאחר סיכוך קצה הצנתר בעזרת פרפין והצנתר מרובע בעזרת קסדת הראש.. מייד עם הפעלת יחידת השליטה הבלון מתנפח וממלא את החלל התחתון ומייד לאחר מכן מתחיל רטט קינטי למשך 10 דקות. בסוף התהליך, חוזרים על הפעילות בנחיר הנגדי. הפרוצדורה כולה אורכת כ-20 דקות ומיד לאחר הטיפול חלה עליה בהפרשות מהאף והעין בצד הצנתר. ותתכן תחושת גודש, אך תסמינים אלו חולפים בתוך מספר דקות .  הליך הרטט הקינטי פועל על ידי החזרת האיזון של המערכת האוטונומית (סימפטתית ופרסימפטתית) ובכך הקלה על סמפטומי הנזלת הכרונית שאינה אלרגית.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההקלה בתסמיני נזלת כרונית שאינה אלרגית, בעיקר גודש אפי, תוך השוואת טיפול במערכת KOS אל מול פלסבו. המשתתפים במחקר .כפול-סמיות זה חולקו באקראי לקבוצת התערבות או לקבוצת טיפול-דמה . הטיפול באמצעות צנתר מתנפח ניתן ביום 0 ומדדי התסמינים (גודש, הפרשה וגרד) דורגו כל יום עד ליום 14. לאחר 14 ימים נקבע הדירוג הכולל של התסמינים מהשבוע שטרם הטיפול ובמהלך 14 הימים שלאחר מכן.

 

מדגם המחקר כלל 86 משתתפים (52 עם נזלת כל-שנתית (כרונית), לא-אלרגית ו-34 חולים עם Rhinitis Medicamentosa). המשתתפים במחקר חולקו באקראי לאחת משתי הקבוצות, כאשר 71 חולים היו זמינים להערכה (35 חולים בקבוצת ההתערבות ו-36 חולים בקבוצת הפלסבו).

 

מהנתונים עולה כי בחולים עם נזלת כל-שנתית (כרונית), לא-אלרגית או בחולים עם Rhinitis Medicamentosa, הטיפול הפעיל לווה במדדי תסמינים נמוכים יותר לפי חלק מהמדידות, לדוגמא,  במהלך השבוע שלאחר הטיפול חלה ירידה בחציון גודש לפי מדד RSQQ   מ-2 נקודות לנקודה אחת בסולם של 0-3 נקודות. לא תועדה השפעה מובהקת בחולים בקבוצת הפלסבו. במהלך המחקר דווח על תופעות לוואי קלות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי למערכת KOS של רירית האף עם רטט מכאני בתדירות נמוכה עשויה להיות השפעה על תסמיני נזלת עיקשת. ההשפעה הבולטת ביותר של המערכת תוארה בימים שמיד לאחר הטיפול, כאשר 14 ימים לאחר הטיפול עדיין תועדה השפעה לפי חלק מהמדדים. מדובר בטיפול קל  לביצוע, הנסבל היטב בעיניי החולים ומלווה בתופעות לוואי מעטות וקלות.  הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את מנגנון הפעולה ואת אופן השימוש הטוב ביותר באפשרות טיפול זו.

נתונים מאוחרים יותר הראו כי ההקלה בתסמינים נמשך יותר מ-6 חודשים.

 

Acta Oto-Laryngologica. 2014; 134: 506–512

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני