חדשות

מה ידוע על המוטאציה החדשה של נגיף הקורונה בבריטניה? (BMJ)

24/12/2020

 

הווריאנט החדש של נגיף הקורונה הוביל למחזות דומים לימים המוקדמים של מגפת הקורונה, כאשר ברחבי העולם אסרו על טיולים לווהאן וממנה. על-רקע הטלת סגר על אזורים גדולים בדרום-מזרח אנגליה, במאמר שפורסם בכתב העת BMJ ניסו לסכם את הידוע אודות המוטאציה החדשה של נגיף הקורונה.

 

מהנתונים עולה כי המוטאציה החדשה מדבקת יותר ונראה כי לווריאנט זה יש יתרון סלקטיבי על-פני וריאנטים אחרים.

 

המוטאציה החדשה הופיעה לראשונה ב-20 בספטמבר ורוצפה בתחילת חודש אוקטובר. ישנן השערות רבות אודות כמה זמן הממשלה בבריטניה ידעה על הווריאנט החדש ואם היה מקום להתייחס לכך מוקדם יותר. ב-8 בדצמבר נמצא כי וריאנט מסוים עם מוטאציות בחלבון ה-Spike התפתח במהירות והתפשט לא רק בדרום-מזרח אלא גם בחלקים בלונדון. ב-18 בדצמבר הנתונים נמסרו לממשלה ולמחרת ראש הממשלה הודיעה כי יוטלו מוגבלות בחלקים גדולים בדרום-מזרח אנגליה, כולל לונדון.

 

המוטאציה החדשה עשויה להשפיע על הבדיקה לזיהוי נגיף הקורונה, אך לבדיקת PCR יש רשת בטחון מאחר וזו מבוססת על שלוש בדיקות שונות. אחת הבדיקות הללו מזהה חלבון S או Spike של הנגיף, אחת הדרכים בהם המוטאציה החדשה זוהתה היא לאחר שנמצא כי חלק ה-S של הבדיקה לא היה טוב בזיהוי המוטאציה החדשה. לא מדובר בבעיה בבדיקת PCR, מאחר ולבדיקה שני מרכיבים נוספים לגיבוי אשר עדיין מובילים לזיהוי הנגיף. אין מידע רב אודות הבדיקות המהירות לזיהוי נגיף הקורונה ומחקרים נוספים בוחנים זאת.

 

חשוב לציין כי מומחים בתחום סבורים כי המוטאציה החדשה אינה צפויה להביא לכך שהחיסונים כנגד נגיף הקורונה לא יהיו יעילים. מובן כי זיהום טבעי או חיסון יובילו לייצור מגוון רחב של נוגדנים, ולמרות שמוטאציות חדשות בנגיף עשויות להשפיע על מספר אתרים המזוהים ע"י הנוגדנים, לא סביר כי אלו ישפיעו על כלל האתרים.

 

מהעדויות בנושא עולה כי ילדים מועדים יותר לזיהום במוטאציה החדשה, בהשוואה לנגיף הקורונה הקודם.

 

יש לציין כי לא פורסמו המלצות שונות בנוגע ליעילות שימוש בציוד מיגון אישי להגנה מפני המוטאציה החדשה.  

 

מעבר לבריטניה, מספר מדינות נוספות דיווחו על מקרים מתועדים של המוטאציה החדשה, כולל אוסטרליה, דנמרק, איטליה, איסלנד והולנד. למעלה מ-40 מדינות הפסיקו את כל צורות הטיולים אל ומחוץ לבריטניה, במטרה להפחית את הסיכון להתפשטות המוטאציה החדשה.

 

BMJ 2020

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני