חדשות

מדוע COVID-19 עלול להיות מסוכן יותר משפעת ונגיפי קורונה אחרים? (Front Immunol)

05/03/2021

 

למרות שסערת הציטוקינים אינה ייחודית ל-COVID-19, תגובה חיסונית זו מתפתחת באופן כה חריג כך שהתוצאה עלולה להיות חמורה וקטלנית, בהשוואה לתגובה המתפתחת בעקבות זיהום בנגיף שפעת או נגיפי קורונה אחרים, כך עולה מעדויות חדשות שפורסמו בכתב העת Frontiers in Immunology.

 

סערת הציטוקינים מתפתחת כאשר מספר גדול של תאי חיסון מופעלים ומתחילים לייצר ציטוקינים פרו-דלקתיים, עם התפתחות תגובה דלקתית המגבירה את עצמה. מדובר באחד הגורמים התורם לתמותה על-רקע COVID-19 בתת-קבוצה של חולים עם הזיהום הנגיפי.

 

החוקרים השלימו סקירת ספרות מקיפה ואספו נתונים אודות השינויים ברמות ציטוקינים בדם מחולים שנדבקו בנגיפים במהלך התפרצויות בשני העשורים האחרונים, כולל SARS-CoV-2, H5N1, MERS-CoV, SARS-CoV ו-H7N9.

 

מהנתונים עולה כי תגובת הציטוקינים בעקבות זיהום בנגיף SARS-CoV-2 שונה מזו המתפתחת בעקבות נגיפים נשימתיים אחרים המעוררים סערת ציטוקינים, מאחר והנגיף הגורם ל-COVID-19 אינו תמיד מעודד ייצור ציטוקינים ספציפיים כמו נגיפי שפעת או קורונה אחרים, דוגמת IL-2, IL-10, IL-4, או IL-5.

 

השוואת כלל תגובת הציטוקינים בעקבות הזיהומים הנגיפיים מדגישה את ההפרעה הספציפית על-רקע SARS-CoV-2 בבקרת תגובת Interferon Type 1 והציטוקינים המופעלים במסלול זה, כולל IL-4, IL-12, IL2, IL-10 ו-Type II Interferon. מכאן עולה כי קיימת תגובה לא-הולמת במסלול Type 1 Interferon בשילוב עם העדר תגובה נוגדת-דלקת במהלך זיהום בנגיף הקורונה הנוכחי.

 

ממצאים אלו תומכים בהשערה כי סערת הציטוקינים במקרים של COVID-19 נובעת מהעדר תגובה אנטי-ויראלית הולמת, לאחריה הפעלת-יתר של מסלולים מפצים ופרו-דלקתיים.

 

החוקרים סבורים כי הנתונים אודות תגובת הציטוקינים שנאספו במחקר זה עשויים לסייע למומחים לזהות התערבויות להפחתת סערת הציטוקינים במחלות שונות ולקבוע אם אלו עשויים לשמש במקרים של זיהום בנגיף הקורונה הנוכחי.

 

Front Immunol. Published online March 1, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני