חדשות

רופאים בכירים קוראים לשקול שוב ההמלצה הגורפת לחיסון ילדים ובני נוער נגד COVID-19 על רקע החשש משכיחות חריגה של מקרי קרדיטיס בצעירים

05/05/2021

מאת מערכת אי-מד

בהמשך לדיווח זה לפיו עלה חשש לשכיחות חריגה של מקרים של קרדיטיס ומיו-קרדיטיס בסמוך לקבלת החיסון לקורונה (62 מקרים בסה"כ) ע"פ דו"ח של ועדת המעקב מה-11/4 (שטרם פורסם רשמית באתר משרד הבריאות כשכפי שניתן לראות הדו"ח האחרון של ועדת המעקב הוא מה-1/3) , מפרסמת היום "מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה" מכתב עליו חתומים כ-20 רופאים בכירים שבו הם קוראים לראשי המפלגות בישראל "להתעמק בנתוני התחלואה לפני קבלת החלטה על חיסון ילדים ומתבגרים כנגד COVID-19 " .

במכתב מציינים המחברים כי ע"פ המידע הקיים ילדים נמצאים בסיכון נמוך לפתח תחלואת COVID-19 קשה ושהם מהווים גורם שולי בהפצת המחלה, ולכן לאור הדיווח על מקרי הקרדיטיס שמרביתם הופיעו לאחר מנת החיסון השנייה ובעיקר בקרב צעירים יותר, יש מקום לשקול שוב את ההמלצה לחסן ילדים ומתבגרים (לאחר קבלת אישור ה-FDA ומשרד הבריאות כמובן) .

המחברים מסכמים כך : 

 בתנאים אלו, הנמקת מתן החיסון לילדים על מנת להגן על אוכלוסיית המבוגרים או לשם הגשמת יעד לא ברור של "חסינות עדר" הינה בלתי מוסרית וסותרת את עקרונות האתיקה הרפואית.
ראוי לנהל מעקב מדוקדק ושקוף לגבי תופעות לוואי. כמו כן יש לדרוש מחברות החיסונים ניתוח לגבי התאמת המינונים לילדים, שיעבור תהליך בקרה של מומחים בלתי תלויים כמקובל בעולם. יש לנסח נוהל ברור של חיסון מקרים חריגים (כגון ילדים באוכלוסיית סיכון, או ילדים להורים המעוניינים לחסן את ילדים), תוך מתן הסבר מקיף שיפורסם בעלון מידע, וקבלת חתימה על טופס הסכמה מדעת.
אנו שבים ומזכירים כי החיסון נגד נגיף הקורונה אינו מאושר עדיין לשימוש ע"י ה- FDA , אלא קיבל היתר לשימוש חירום בלבד.
ילדים אינם במצב חרום ואין סיבה לסכנם. יש להמתין לתוצאות המחקר המלאות.

למסמך המלא 

הערת המערכת:  נציין שהאיגוד לרפואת ילדים והחוג למחלות זיהומיות כבר פרסם ב-13/4/21 (עוד בטרם הדיווח על מקרי הקרדיטיס) נייר עמדה התומך בהתחסנות ילדים ומתבגרים, כפי שדיווחנו כאן .   תמיכת האיגוד מבוססת על היעילות והבטיחות הגבוהים של החיסון במבוגרים, על תוצאות המחקר בילדים ומתבגרים ועל הערכת האיגוד ששיעור התחלואה הקשה של ילדים (כולל בטווח הארוך) אינו זניח, ושלילדים יש תפקיד בהפצת המחלה כאשר כל התפרצות מחודשת עלולה לפגוע שוב קשה במערכת החינוך. 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני