חדשות

חיסון מבוסס רנ''א שליח כנגד נגיף הקורונה עשוי להעלות את הסיכון לדחיית שתל קרנית (British Journal of Ophthalmology)

14/05/2021

 

שתי נשים מבוגרות שעברו השתלת DMEK (Descemet's Membrane Endothelial Keratoplasty) ומאוחר יותר קיבלו חיסון מבוסס רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה הציגו תסמינים וסימנים של דחיית שתל אנדותליאלי, כך עולה מדיווח חדש מבריטניה.

 

במקרה אחד, השתלת DMEK בוצעה זמן קצר לפני קבלת החיסון, אך בחולה השניה ההשתלה בוצעה שנים מוקדים יותר. בשני המקרים, דחיית השתל טופלה בהצלחה עם קורטיקוסטרואידים מקומיים.

 

החוקרים מאמינים כי מדובר בשני הדיווחים הראשונים לקשר בין דחיית שתל קרנית לאחר קבלת חיסון כנגד נגיף הקורונה והדיווח הראשון אודות דחיית DMEK לאחר קבלת חיסון כלשהו.

 

במקרה הראשון, אישה בת 66 עברה השתלת DMEK ללא סיבוכים בעין ימין. מעברה היה ידוע על זיהום בנגיף HIV אשר טופל היטב ב-Trumeq. 14 ימים לאחר השתלת DMEK, החולה קיבלה את המנה הראשונה של חיסון מבוסס רנ"א שליח של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה ופנתה שבוע מאוחר יותר בשל הופעה חדה של טשטוש ראיה, אודם ופוטופוביה בעין ימין. בדיקה קלינית העידה על דחיית שתל אנדותליאלי.

 

תדירות מתן טיפול מקומי בסטרואידים עלתה מארבע פעמים ביום לכל שעה. הסימנים והתסמינים החלו להשתפר לאחר שלושה ימים ולאחר 4 שבועות מהופעת דחיית שתל, חדות הראיה הייתה טובה ולא הייתה עדות לדלקת פעילה.

 

במקרה השני, אישה בת 84 שנים עברה השתלת DMEK בעין ימין שש שנים מוקדם יותר ובעין שמאל שלוש שנים קודם לכן. היא פנתה עם תסמינים של דחיית שתל חודשיים לאחר קבלת מנה ראשונה של החיסון של חברת פייזר ושלושה שבועות לאחר המנה השנייה.

 

דחיית שתל אנדותליאלי אקוטית דו-צדדית אובחנה והוחל טיפול בטיפות סטרואידים כל שעה. שבעה ימים מאוחר יותר חל שיפור בסימני דלקת ושני השתלים תפקדו היטב ובעקבות זאת, הופחת מינון טיפול מקומי בדקסמתזון.

 

החוקרים משערים כי תגובת הנוגדנים עקב החיסון הינה משנית לנזק אימונולוגי לחלק הפנימי של קרנית התורם המושתלת.

 

הכותבים מדגישים כי החולים לאחר השתלת קרנית והרופאים המטפלים בהם אינם צריכים להימנע מהחיסון כנגד נגיף הקורונה ועליהם להבין כי שתי החולות הגיבו היטב לטיפול מקומי בסטרואידים והתועלת של החיסון עולה על הסיכונים האפשריים. עם זאת, באלו לאחר השתלת קרנית, סביר להתחיל מחדש או להעלות את מינון הטיפול המקומי בסטרואידים סביב מועד קבלת החיסון ולדחות השתלה עתידית עד לאחר קבלת החיסון.

 

British Journal of Ophthalmology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני