חדשות

הפרעות פסיכיאטריות נפוצות יותר במבוגרים עם שיתוק מוחין (Research in Developmental Disabilities)

25/05/2021

 

במבוגרים עם שיתוק מוחין, בפרט אלו עם ליקוי אינטלקטואלי, שכיחות מוגברת של הפרעה פסיכיאטרית, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Research in Developmental Disabilities.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיתוק מוחין הינו אחד המצבים הנוירולוגים הנפוצים בילדות. חולים רבים עם שיתוק מוחין סובלים מהפרעות פסיכיאטריות; עם זאת, מחקרים מעטים בחנו את שכיחות בעיות פסיכיאטריות במבוגרים עם שיתוק מוחין. מטרתם כעת הייתה לקבוע את שיעורי ההימצאות והופעת הפרעות פסיכיאטריות ברמת האוכלוסיה במבוגרים עם שיתוק מוחין בלבד ומבוגרים שיתוק מוחין וליקוי אינטלקטואלי.

 

החוקרים אספו מידע קליני משבעה מאגרי נתונים מקנדה והשלימו ניתוח חתך רטרוספקטיבי שכלל מבוגרים עם שיתוק מוחין, עם וללא ליקוי אינטלקטואלי. מדגם המחקר כלל 9,388 חולים עם שיתוק מוחין, 4,767 חולים עם שיתוק מוחין וליקוי אינטלקטואלי וכ-2.7 מיליון משתתפים מהאוכלוסיה הכללית.

 

החוקרים מדווחים כי לאורך תקופה של שנתיים, בכלל הקבוצה של החולים עם שיתוק מוחין תועד סיכון גבוה פי 1.4 לאבחנה פסיכיאטרית, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (33.7% לעומת 24.7%). כמו כן, בקבוצת החולים עם שיתוק מוחין תועד סיכוי גבוה יותר מכפליים לאבחנה של הפרעה פסיכיאטרית, סכיזופרניה, הפרעת אישיות, או הפרעה דו-קוטבית, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

חולים עם שיתוק מוחין היו בסיכון גבוה יותר להפרעות מצב רוח והפרעות אפקטיביות, דיכאון וחרדה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. מנגד, הסיכון להפרעות שימוש בחומרים היה נמוך יותר בחולים אלו.

 

מהנתונים עולה כי במבוגרים עם שיתוק מוחין תועד סיכוי גבוה יותר לאבחנה של הפרעה פסיכיאטרית, בהשוואה לאלו באוכלוסיה הכללית, ללא תלות בנוכחות או העדר ליקוי אינטלקטואלי. כל ההפרעות הפסיכיאטריות היו נפוצות יותר במבוגרים עם שיתוק מוחין, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, למעט הפרעות הקשורות בהתמכרות. במרבית המקרים, ליקוי אינטלקטואלי הוביל לעליה משמעותית בסיכון להפרעות פסיכיאטריות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מבוגרים עם שיתוק מוחין מצויים בסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות. הממצאים מדגישים את החשיבות של אנשי צוות רפואי בבדיקות סקר להפרעות פסיכיאטרית בחולים עם שיתוק מוחין.

 

Research in Developmental Disabilities 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני