חדשות

חשיבות ברונכיאקטזיות על התלקחויות ותמותת חולי COPD (מתוך Clin Respir J)

06/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Respiratory Journal  מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי נוכחות ברונכיאקטזיות בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD) אינה מעלה את הסיכון לתוצאות גרועות יותר במקרים של התלקחות מחלת הריאות הכרונית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוכחות ברונכיאקטזיות בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית עשויה להוביל לפגיעה חמורה יותר במדדי תפקוד בחולים עם התלקחות מחלת הריאות הכרונית ולהשפיע לרעה על תוצאות הטיפול בחולים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך רטרוספקטיבי במטרה לבחון את הקשר בין ברונכיאקטזיות עם התלקחות COPD ותמותה מכל-סיבה. הם בחנו 122 מקרים של חולים מאושפזים בשל התלקחות COPD בין 2010 ועד 2016, אשר השלימו הדמיה של החזה בשנה שקדמה להתלקחות מחלת הריאות.

 

במחקר לא נכללו חולים שאושפזו ליחידת טיפול נמרץ, חולים עם ברונכיאקטזיות מזוהמות, או חולים עם מצבים המחקים COPD.

 

החוקרים מדווחים כי ברונכיאקטזיות תועדו ב-66 מבין 122 חולים (54%) שנכללו במחקר. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 67.5 שנים, כאשר רוב המשתתפים היו גברים (108 חולים, 88.5%).

 

כאשר החולים סווגו לפי נוכחות ברונכיאקטזיות, החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית במדדי תחלואה נלווית, תפקודי נשימה, מדדי התלקחות מחלת ריאות, בדיקות מעבדה או תמותה מכל-סיבה. עוד עולה מהנתונים כי לא היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בהישרדות ארוכת הטווח של חולים עם ברונכיאקטזיות ואלו ללא ברונכיאקטזיות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהממצאים עולה כי ברונכיאקטזיות אינן מהוות סמן פרוגנוסטי שלילי בחולים עם התלקחות COPD.

 

Clin Respir J. 2021 Jul 5

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני