חדשות

תוצאות מבטיחות לבדיקת דם לזיהוי תסמיני מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Clinical Trials on Alzheimer’s Disease)

20/11/2021

 

בדיקת דם עשוה לסייע בזיהוי חולים בסיכון מוגבר להתפתחות תסמינים של מחלת אלצהיימר, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר AHEAD, שהוצגו במהלך כנס ה-Clinical Trials on Alzheimer's Disease.

 

מטרת המחקר היא לעצירת מחלת אלצהיימר עוד בטרם זו מתפתחת – דחיית או מניעת תסמינים בחולים בסיכון ביולוגי מוגבר. ההתקדמות האחרונה בנושא נוגעת לשימוש בבדיקת דם לשיפור יכולת זיהוי חולים מתאימים למחקר ולהוצאת חולים עם סיכוי נמוך להתאמתה למחקר. גישה זו עשויה לסייע בחסכון זמן וכסף ולמנוע נטל מיותר על המשתתפים אשר אינם צפויים להתאים להתערבות.

 

המחקר כלל בדיקת דם בשם PrecivityAD, אשר פותחה ע"י CN Diagnostics.עד כה, הבדיקה הדגימה דיוק של 81%, עם שטח מתחת לעקומת ה-ROC של 0.87, חיזוי רמת עמילואיד בבדיקת PET (Positron Emission Tomography) בחולים ללא תסמיני מחלת אלצהיימר. בדיקת הדם תשמש במחקר AHEAD, מחקר קליני שנועד למנוע תסמיני מחלת אלצהיימר, הכולל חולים מגיל 55 שנים.

 

מהממצאים שהוצגו במהלך הכנס עולה כי הבדיקה עשויה לסייע בזיהוי חלבוני עמילואיד ספציפיים בפלזמה ולהציע דרכים להערכת הסיכון להצטברות עמילואיד במוח. החוקרים מציינים כי בדיקות דם עשויות להאיץ משמעותית את הגיוס למחקרים קליניים

 

מחקר AHEAD החל לגייס חולים בגילאי 55-80 שנים במטרה לקבוע אם הסרת צברי עמילואיד במוח עשויה למנוע או לדחות הופעת תסמיני מחלת אלצהיימר. החוקרים מתכננים לכלול 1,165 משתתפים מצפון אמריקה, עם 75 מרכזי מחקר ברחבי ארצות הברית וקנדה.

 

הבדיקות מספקות תוצאות חשובות מאוד לחוקרים ומסייעות במתן מענה לשאלות ולבדוק תרופות מבטיחות באופן מהיר יותר. יום אחד, במידה ויוכח כי תרופות אלו יכולת לדחות או למנוע מחלת אלצהיימר, ניתן יהיה להתבסס על בדיקות דם במטרה להשלים בדיקות סקר של בגילאים מסוימים במטרה לזהות חולים הנדרשים לטיפולים לשמירה על התפקוד הקוגניטיבי ולמנוע הופעת מחלת אלצהיימר.

 

מתוך כנס ה- Clinical Trials on Alzheimer’s Disease

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני