חדשות

היעילות והבטיחות של מתן תוך-ורידי של Edaravone לטיפול ב-ALS (מתוך JAMA Neurol)

19/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למרות שמתן תוך-ורידי של Edaravone מהווה אפשרות טיפול ישימה ונסבלת היטב כנגד ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), לטיפול אין כל השפעה על מהלך המחלה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Edaravone מאושר כטיפול לשינוי מהלך המחלה בחולים עם ALS, אך אין עדויות רבות אודות התועלת של הטיפול בחולים אלו. מטרת הנוכחי הייתה לבחון את הבטיחות והיעילות בטווח הארוך של מתן תוך-ורידי של Edaravone לטיפול בחולים עם ALS בתנאי עולם אמיתי.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, אשר נערך בין יוני 2017 ועד מרץ 2020 וכלל 1,440 חולים מ-12 מרכזים. מבין אלו, 324 חולים עם ALS נכללו במחקר ו-194 החלו טיפול ב- Edaravone (141 קיבלו לפחות ארבעה מחזורי טיפול עוקבים), מהם 130 חולים הותאמו ל-130 חולים שקיבלו טיפול סטנדרטי ונערכה השוואה בין טיפול ב-Riluzole עם Edaravone לעומת Riluzole עם Edaravone.

 

מהנתונים עולה כי אירועים חריגים אפשריים תועדו ב-30 מטופלים (16%), בפרט זיהומים באתר העירוי ותגובות אלרגיות. התקדמות מחלה ב-116 חולים שקיבלו טיפול ב- Edaravone לאורך חציון של 13.9 חודשים לא הייתה שונה מהתקדמות מחלה ב-116 חולים שקיבלו טיפול סטנדרטי לאורך חציון של 12 חודשים (p = 0.37).

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים בתוצאי סיום משניים של סיכויי הישרדות, מרווח זמן עד להנשמה ושינוי בהתקדמות מחלה. בדומה, התוצאות לא היו שונות בקרב מטופלים ב- Edaravone ובקרב אלו שקיבלו טיפול סטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות Edaravone הינו טיפול הנסבל היטב בחולים עם ALS, לא הודגם ערך מוסף לטיפול התרופתי, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

JAMA Neurol. Published online January 10, 2022.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני