חדשות

האם קיים קשר בין סרקואידוזיס ובין מזהמים מסוימים? (BMC Pulm Med)

02/01/2017

 

מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת BMC Pulmonary Medicine, עולה קשר אפשרי בין חלק מהגורמים המזהמים ובין סרקואידוזיס. מהנתונים עולה כי למעלה מגורם מזהם אחד עשוי להיות מעורב בפתוגנזה של סרקואידוזיס וייתכן כי המיקום הגיאוגרפי עשוי להשפיע על הפתוגן המעורב.

 

הסקירה נערכה בהתאם להצהרת PRISMA בהנחיות מטעם Cochrane. החוקרים השלימו חיפוש בארבעה מאגרי נתונים שונים (Medline, Scopus, Web of Sciences ו-Cochrane Collaboration) לזיהוי כל המאמרים המקוריים שפורסמו בין 1980-2015. הסקירה הנוכחית כוללת את כל מחקרי מקרה-ביקורת שדיווחו על נוכחות מיקרו-אורגניזם במדגם חולים עם סרקואידוזיס באמצעות בדיקת תרביות או ביולוגיה מולקולארית.

 

58 מחקרים ענו על קריטריוני הסקירה. מדובר במטה-אנליזה הראשונה, לדברי החוקרים, להערכת כל הגורמים המזהמים שנקשרו עם סרקואידוזיס וכללה למעלה מ-6,000 חולים במספר מדינות. הממצאים הצביעו על קשר אתיולוגי בין Propionibacterium acne ובין סרקואידוזיס ,עם יחס סיכויים של 18.80. עוד זוהה קשר משמעותי בין סרקואידוזיס ומיקובקטריה, עם יחס סיכויים של 6.8. למרות דיווחים קודמים, החוקרים לא מצאו קשר בין Borrelia, HHV-8, Rickettsia Helvetica, Chlamydia Pneumoniae, EBV ו-Retrovirus, ובין סרקואידוזיס.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

BMC Pulm Med. 2016;16(165)

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני