חדשות

חשיבות מעורבות שריר-שלד בסרקואידוזיס (J Med Case Reports)

07/10/2017

 

סרקואידוזיס הינה מחלה נפוצה, שלרוב פוגעת בריאות החולים. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Medical Case Reports מדווחים חולים על מקרה של סרקואידוזיס מבודד ללא מעורבות ריאתית, אך עם מעורבות של שרירי הגפיים והגו. ממצאים אלו מעידים על חשיבות הביטויים במערכת שריר-שלד בסרקואידוזיס לצורך אבחנה וטיפול במועד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי צורות מבודדות של סרקואידוזיס בתוך השרירים, אך ללא מעורבות ריאתית, הן מאוד נדירות ועשויות להוביל לעיכוב באבחנה ואף אבחנה שגויה.

 

המקרה המתואר מתמקד בגבר בן 52 משוויץ, שהתייצג עם התכווצויות כואבות בזרוע והיסטוריה של תסמינים במשך למעלה משלוש שנים. בהערכ הקלינית הראשונית, זוהתה בצקת בשתי הרגליים, ללא תלונות אחרות. לאחר השלמת בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הגפיים ובדיקת PET/CT, תוארה מיוזיטיס דיפוזית. בהמשך בוצעה ביופסיית שריר שהובילה לאבחנה מפתיעה של סרקואידוזיס בשריר, ללא מעורבות הריאות או איברים אחרים. לאחר התחלת טיפול בגלוקוקורטיקואידים חלה הטבה בתסמינים.

 

החוקרים כותבים כי על רדיולוגים לקחת בחשבון התייצגות סרקואידוזיס עם מעורבות שרירים בלבד, על-מנת לצמצם עיכוב באבחנה והתחלת טיפול במועד.

 

J Med Case Reports. 2017;11(246) 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני