חדשות

גישות להחלפת טיפול מנוגדי-דיכאון ל-Vortioxetine (מתוך Int J Neuropsychopharmacol)

14/01/2021

 

החלפת טיפול בנוגדי-דיכאון לטובת Vortioxetine ניתנת לביצוע בבטחה ולרוב נסבלת היטב, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Neuropsychopharmacology.

 

ברקע למחקר מסבירים כי תגובה חלקית לטיפול בנוגדי-דיכאון, כמו גם הישנות ועמידות לטיפול, מופיעים בשכיחות גבוהה בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורית. לאור זאת, במרבית החולים עם הפרעת דיכאון מג'ורית ייתכן צורך בהחלפת טיפול בנוגדי-דיכאון בשלב מסוים במהלך המחלה. במסגרת מחקר PREDDICT הם ביקשו לבחון את היעילות של שילוב Vortioxetine עם Celecoxib וכעת מתארים את הגישה ששימשה במחקר להחלפת הטיפול התרופתי בחולים שכבר נטלו נוגדי-דיכאון לטובת טיפול ב- Vortioxetine.

 

מדגם המחקר כלל 122 משתתפים שחולקו באקראי לטיפול ב- Vortioxetine עם Celecoxib או Vortioxetine עם פלסבו. מבין אלו, 82 חולים נטלו נוגדי-דיכאון שאינו Vortioxetine לפני ההקצאה האקראית. משפחות התרופות כללו SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), SNRI (Serotonin Noradrenaline Reuptake Inhibitor), TCA (Tricyclic Antidepressants), Mirtazapine, או Agomelatine.

 

החוקרים מדווחים כי 80 מבין 82 המשתתפים השלימו את החלפת הטיפול ל-Vortioxetine.

 

מהנתונים עולה כי האירועים החריגים במהלך החלפת הטיפול היו לרוב קלים. בנוסף, תועדה ירידה במדד MADRS הממוצע של 2.5 נקודות מתחילת המחקר עד לאחר שבועיים, עם ירידה נוספת של 2.5 נקודות במדד MADRS הכולל משבוע 2 לשבוע 4.

 

החוקרים כותבים כי ישנן מספר משפחות נוגדי-דיכאון, בפרט מעכבי MAO (Monoamine Oxidase), הדורשות הפסקה של הטיפול לתקופה מסוימת, אשר לא נכללו במחקר הנוכחי.

 

Int J Neuropsychopharmacol. 2020 Dec

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני