חדשות

איכות שינה עשויה לסייע בחיזוי הישנות מיגרנה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AHS)

29/06/2020

 

איכות השינה בנקודת זמן יחידה נקשרה עם הסיכון להופעת כאב ראש במהלך ששת השבועות הבאים בחולים עם מיגרנה אפיזודית, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society.

 

החוקרים בחנו 98 מבוגרים עם מיגרנה אפיזודית (גיל ממוצע של 35 שנים, 88% נשים), אשר בתחילת המחקר סבלו בממוצע מחמישה כאבי ראש בחודש. כל המשתתפים השלימו שאלונים אודות תסמיני דיכאון (מדד CES-D, Center for Epidemiological Studies Depression Scale), דחק (PSS, Perceived Stress Scale) ואיכות שינה (PSQI, Pittsburgh Sleep Quality Index). במהלך ששת השבועות הבאים, המשתתפים דיווחו על כאבי ראש ביומנים אלקטרוניים.

 

מנתוני הבסיס עלה כי 46% מהמשתתפים סבלו מאיכות שינה ירודה (מדד PSQI של 5 נקודות ומעלה), 18% סבלו מתסמיני דיכאון משמעותיים (מדד CES-D של 16 נקודות ומעלה9 ו-52% דיווחו על דחק בדרגה בינונית או גבוהה (מדד PSS-10 של 14 נקודות ומעלה). כרבע מהמשתתפים (26.5%) נטלו טיפול תרופתי למניעת מיגרנה.

 

החוקרים השלימו ניתוח זמן-עד-אירוע במטרה לקבוע אם מידע משאלוני סקר נקשר עם הישנות כאבי ראש, תוך תקנון לגיל, מין, קפאין, אלכוהול, פעילות גופנית ומספר ימים עם כאבי ראש בתחילת המחקר.

 

המשתתפים דיווחו על 823 כאבי ראש לאורך 4,406 ימי מחקר. איכות שינה ירודה נקשרה עם עליה של 22% בשיעורי הישנות כאבי ראש (יחס סיכון של 1.22, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.46). דחק בדרגה בינונית או גבוהה נקשר עם עליה של 12% בסיכון להישנות כאבי ראש (יחס סיכון של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 0.93-1.35) ותסמיני דיכאון לא נקשרו עם הסיכון להישנות כאבי ראש.

 

החוקרים מבהירים כי זהו המחקר הראשון שמצא כי איכות שינה ירודה עשויה לסייע בזיהוי חולים בסיכון גבוה להישנות כאבי ראש בעתיד. הם מאמינים כי הערכת איכות השינה תוביל לאיתור חולים בסיכון להתפתחות מיגרנה כרונית.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני