חדשות

חשיבות המצב הסוציו-אקונומי בהיענות קשישים לטיפול במכשיר CPAP (מתוך Sleep)

23/07/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Sleep עולה כי במבוגרים עם דום נשימה חסימתי בשינה, מצב סוציו-אקונומי נמוך ומחלות רקע הינם גורמי סיכון בלתי-תלויים לחוסר היענות לשימוש במכשיר CPAP (Continuous Positive Airway Pressure).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי ההיענות למכשיר CPAP בקרב מדגם מייצר של קשישים עם דום נשימה חסימתי בשינה ולזהות משתנים דמוגרפיים ובריאותיים שנקשרו עם היענות ל-CPAP.

 

החוקרים התבססו על 5% ממדגם תביעות Medicare והתבססו על חיובים עבור מכשיר CPAP כסמן להיענות לשימוש במכשיר.

 

מבין 3,229 מבוטחים שהחלו טיפול בכשיר CPAP, 74.9% (2,417 חולים) ענו על ההגדרה להיענות לשימוש במכשיר לאורך 90 ימים, אך רק 58.8% מהם (1,420 חולים) המשיכו להשתמש במכשיר לאורך 13 חודשים.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי חרדה (יחס סיכויים של 1.34), אנמיה (יחס סיכויים של 1.16), פיברומיאלגיה (יחס סיכויים של 1.19), חבלת ראש (יחס סיכויים של 1.58) ומצב סוציו-אקונומי נמוך נקשרו עם שיעורי היענות ירודים לשימוש במכשיר CPAP.

 

ממצאי המחקר מספקים את ההערכות הארציות הראשונות אודות היענות לשימוש במכשיר CPAP בקרב קשישים בארצות הברית. בנוסף, הממצאים מדגישים את חשיבות מחלות פסיכיאטריות ורפואיות, כמו גם את המצב הסוציו-אקונומי, כסמנים להיענות למכשיר CPAP. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון התערבויות לשיפור היענות למכשיר CPAP בקרב קשישים במצב סוציו-אקונומי נמוך.

 

Sleep. 2020 Jun 23

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני