חדשות

השוואת יעילות ובטיחות טיפול ב-Upadacitinib (רינבוק) מול Abatacept (אורנסיה) כנגד דלקת מפרקים שגרונית (N Engl J Med)

08/11/2020

מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי Upadacitinib (רינבוק)  עדיף על Abatacept (אורנסיה) בהפחתת פעילות המחלה והשראת הפוגה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), אם כי לווה בשיעור גבוה יותר של אירועים חריגים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Upadacitinib הינו מעכב פומי של JAK ומשמש לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. היעילות והבטיחות של Upadacitinib, בהשוואה ל-Abatacept בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית עמידה לטיפול ביולוגי אינן ידועות.

 

המחקר בשלב 3 כלל חולים עם דלקת מפרקים שגרונית, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול פומי ב- Upadacitinib או טיפול תוך-ורידי ב-Abatacept, אשר ניתנו בשילוב עם טיפול יציב בתכשיר סינתטי ממשפחת Disease Modifying Antirheumatic Drugs. התוצא העיקרי היה השינוי מתחילת המחקר במדד DAS28-CRP (Disease Activity Score C-Reactive Protein לאחר 12 שבועות. התוצאים המשניים העיקריים כללו לאחר 12 שבועות כללו עדיפות Upadacitinib בהשוואה ל-Abatacept בשינוי מתחילת המחקר במדד DAS28-CRP ושיעור החולים עם הפוגה קלינית לפי מדד DAS28-CRP מתחת ל-2.6 נקודות.

 

במסגרת המחקר 303 חולים טופלו ב- Upadacitinib ו-309 חולים טופלו ב-Abatacept. לאחר 12 שבועות, בקבוצת הטיפול ב- Upadacitinib נרשמה ירידה ממוצעת של 2.52- בערך DAS28-CRP מערך התחלתי של 5.70, בהשוואה לירידה של 2.00- בקבוצת הטיפול ב-Abatacept מערך התחלתי של 5.88 (p<0.001 להעדר-נחיתות; p<0.001 לעדיפות).

 

שיעור החולים בהפוגה עמד על 30% בקבוצת הטיפול ב- Upadacitinib ועל 13.3% בקרב מטופלים ב-Abatacept (p<0.001 לעדיפות). במהלך תקופת הטיפול תועד מקרה תמותה אחד, אירוע מוחי לא-פטאלי אחד ושני אירועי תרומבואמבוליזם ורידי בקבוצת הטיפול ב- Upadacitinib, כאשר שכיחות הפרעה באנזימי כבד הייתה גבוהה יותר בקרב מטופלים ב- Upadacitinib לעומת מטופלים ב-Abatacept.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית עמידה לטיפול ביולוגי, Upadacitinib היה עדיף על Abatacept בהפחתת מדד DAS28-CRP והשגת הפוגה לאחר 12 שבועות אך שיעור האירועים החריגים החמורים היה גבוה יותר. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את ההשפעה והבטיחות של Upadacitinib בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית.

 

N Engl J Med October 15, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני