חדשות

האם עדיף להתבסס על ערכי T4 במקום TSH להערכת תפקודי בלוטת התריס? (Thyroid)

19/05/2020

 

בהערכת תפקודי בלוטת התריס, רמות הורמוני תריס – בפרט תירוקסין חופשי (free T4) – הדגימו באופן עקבי קשר בולט יותר עם מגוון רחב של מצבים קליניים, בהשוואה להערכה המבוססת על רמות TSH (Thyroid Stimulating Hormone), כך עולה מסקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת Thyroid.

 

החוקרים מסבירים כי למרות שמערכות אנדוקריניות אחרות אינן מוגדרות על-בסיס רמות הורמוני הבקרה, ההערכה של תפקודי התריס מבוססת על איזון רמות TSH. לכן, במטה-אנליזה שלהם הם בחנו את השאלה אם רמות הורמוני תריס (free T4, יחס Total T3/free T3) או רמות TSH מספקים הערכה טובה יותר של מגוון מדדים קליניים הקשורים עם תפקודי התריס.

 

החוקרים זיהו 58 מאמרים שפורסמו עד אוקטובר 2019 ותיארו את רמות fT4, TSH או יחס Total T3/free T3 ואת הקשר של ערכי הייחוס שלהן עם המדדים הקליניים, כולל פרפור פרוזדורים ומדדים לבביים אחרים, אוסטיאופורוזיס, שברים, ממאירות, דמנציה, תמותה, תוצאות היריון ועוד.

 

מהנתונים עולה כי רמות free T4 נקשרו בקשר מובהק עם התוצאות הקליניות ב-50% מהניתוחים שנערכו. יחס Total T3/Free T3 ורמות TSH נקשרו עם המדדים ב-53% ו-23% מהניתוחים, בהתאמה. למרות שהקשרים עם free T4 ו-Total T3/Free T3 והמדדים היו דומים, שניהם היו משמעותיים יותר מהקשרים שתועדו עם רמות TSH.

 

מניתוח סטטיסטי נוסף עלה כי יחס Total T3/Free T3 היה קשור באופן פחות מובהק עם המדדים הקליניים, בהשוואה ל-Free T4.

 

למרות החשיבות של רמות TSH בהערכת מצב בלוטת התריס, אין מחקר אחד שמצא כי TSH הינו סמן טוב יותר לחיזוי המדדים הקליניים, בהשוואה ל-free T4 או יחס Total T3/Free T3.

 

Thyroid. Published online April 29, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני