חדשות

תחושת ערפול מוחי נפוצה בקרב חולים עם תת-פעילות של בלוטת התריס (מתוך כנס ה-AACE)

01/06/2021

 

קרוב למחצית מהחולים עם תת-פעילות של בלוטת התריס מדווחים על תחושת ערפול מוחי (Brain Fog), אפילו לפני האבחנה, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-AACE (American Association of Clinical Endocrinologists).

 

החוקרים אספו נתונים באמצעות סקר שנשלח לקבוצות תמיכה בתת-פעילות של בלוטת התריס ול-ATA (American Thyroid Association). הסקר כלל 11 שאלות אודות האתיולוגיה של תת-פעילות של בלוטת התריס, גיל, מין, תדירות תסמיני ערפול מוחי, סוג התסמינים, הופעת התסמינים וכן שאלות פתוחות אודות גורמים אשר הובילו לשיפור או המרה בתסמינים.

 

מבין למעלה מ-5,000 משתתפים עם תת-פעילות של בלוטת התריס, 905 משתתפים (17.1%) שהשיבו לסקר דיווחו על הופעה חדשה של ערפול מוחי בשבועות או חודשים לאחר האבחנה הראשונית.  עם זאת, החוקרים מציינים כי 46% מכלל הנשאלים אשר חוו תסמיני ערפול מוחי טרם האבחנה של תת-פעילות של בלוטת התריס.

 

באשר לאתיולוגיה של תת-פעילות של בלוטת התריס, כמחצית מהמשיבים שדיווחו על תסמיני ערפול מוחי לאחר האבחנה עברו כריתת בלוטת תריס ו/או טיפול ביוד רדיואקטיבי. כשליש מהחולים אובחנו עם השימוטו, אך אבחנה זו הייתה נפוצה יותר בקרב חולים שחוו תסמיני ערפול מוחי טרם אבחנת תת-פעילות של בלוטת התריס.

 

התסמין המוביל עליו דיווחו המשתתפים, ללא תלות בגורם לתת-פעילות של בלוטת התריס, היה עייפות, אשר תוארה כהעדר אנרגיה או תחושת ישנוניות. ת

 

באופן לא-מפתיע, מרבית החולים שחוו ערפול מוחי דיווחו כי התסמינים הופיעו לעיתים קרובות או כל הזמן והשפיעו לרעה על איכות החיים שלהם. תדירות תסמינים קוגניטיביים של ערפול מוחי הייתה הגורם בקורלציה ההדוקה ביותר עם חוסר שביעות רצון של החולים.

 

בכל הנוגע להקלה על התסמינים, למעלה ממחצית מהמשיבים דיווחו כי מנוחה והרגעה היו אחת הגישות הנפוצות להתמודדות עם תסמיני ערפול מוחי. כ-11% בחרו בפעילות גופנית ויציאה מהבית להקלה על התסמינים. מעטים דיווחו על תועלת בעקבות שינויים תזונתיים, בעוד שדיאטה עתירת סוכר וגלוטן לוותה בהחמרה בתסמינים.

 

באשר לטיפול בתרופות, 14% דיווחו כי התאמת הטיפול לאיזון תפקודי התריס סייע בהקלה על הערפול המוחי, בעוד ש-9% דיווחו על תועלת למתן Liothyronine. החוקרים מציינים כי שיעור גבוה יותר של חולים דיווחו כי Levothyroxine החמיר את הערפול המוחי.

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים קוראים לרופאים לדון עם המטופלים שלהם על שינוי אורות חים, ביחד עם התאמת הטיפול ההורמונאלי.

 

מתוך כנס ה-AACE

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני