חדשות

חשיבות מעקב אחר תת-פעילות של בלוטת התריס בחולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית (Scientific Reports)

06/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Scientific Reports מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בדיקות סקר להערכת תפקודי התריס ומעקב אחר תפקוד בלוטת התריס בחולים עם מחלות ריאומטיות אוטואימוניות עשויים לסייע בזיהוי מקרים בעלי חשיבות קלינית של תת-פעילות של בלוטת התריס.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם יש מקום להשלמת בדיקות סקר להערכת תפקודי התריס בחולים עם מחלות ריאומטיות אוטואימוניות ע"י השוואת שיעורי היארעות תת-פעילות של בלוטת התריס הדורשת טיפול תרופתי בחולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית ובביקורות בריאות.

 

החוקרים השלימו הערכה רטרוספקטיבית של הרשומות הרפואיות של 2,307 חולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית ו-78,251 ביקורות בריאות בהם הושלמה בדיקה להערכת רמות TSH בין השנים 2004 עד 2018. במחקר נערכה השוואה של שיעורי ההיארעות המצטברים של תת-פעילות של בלוטת התריס הדורשת טיפול תרופתי בחולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית מול ביקורות בריאות.

 

תת-פעילות של בלוטת התריס הדורשת טיפול תרופתי הייתה נפוצה יותר משמעותית בחולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית, בהשוואה לביקורות בריאות (6.3% לעומת 1.9%, בהתאמה, p<0.001). לאחר תקנון לגיל, מין, ורמות TSH התחלתיות, הסיכון לתת-פעילות של בלוטת התריס הדורשת טיפול תרופתי היה גבוה יותר משמעותית בקבוצת החולים עם מחלה ריאומטית אוטואימונית (יחס סיכון של 3.99, p<0.001), בפרט חולים עם דלקת מפרקים שגרונית ואלו עם מחלה על-רקע נוגדנים כנגד הגרעין בנשים ומחלות על-רקע נוגדנים כנגד הגרעין, ספונדילוארתריטיס ווסקוליטיס בגברים.

 

רמות TSH התחלתיות גבוהות, נוגדנים עצמיים כנגד בלוטת התריס, רמות גבוהות של נוגדני IgG וליקוי כלייתי זוהו כולם גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות תת-פעילות של בלוטת התריס בחולים עם מחלות ריאומטיות אוטואימוניות; כאשר 20% מהחולים בסיכון גבוה פיתחו תת-פעילות של בלוטת התריס הדורשת טיפול תרופתי במהלך המעקב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשלמת בדיקות סקר ומעקב להערכת תפקודי התריס בחולים עם מחלות ריאומטיות אוטואימוניות לזיהוי מקרים בהם מתפתחת הפרעה הורמונאלית בעלת חשיבות קלינית.

 

Sci Rep. 2021 Jul 5;11(1):13851

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני