חדשות

כריתה מלאה של בלוטת התריס מובילה לירידה מהירה יותר בנוגדנים בחולי גרייבס (Thyroid)

11/09/2021

 

הירידה ברמות נוגדנים לתירוטרופין בחולים עם מחלת גרייבס עמידה לטיפול הייתה מהירה יותר לאחר כריתה מלאה של בלוטת התריס, בהשוואה לשינוי שתועד ברמות הנוגדנים לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Thyroid.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השינויים ברמות נוגדני TBII (Thyrotropin-Binding Inhibitor Immunoglobulins) בחולים לאחר כריתה מלאה של בלוטת התריס או טיפול ביוד רדיואקטיבי בשל מחלת גרייבס עמידה לטיפול תרופתי.

 

המחקר כלל חולים שעברו ניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי כנגד מחלת גרייבס, עם היסטוריה של טיפול בתרופות כנגד בלוטת התריס בין ינואר 2011 ועד דצמבר 2017 במרכז רפואי בסאול, קוריאה. החוקרים השלימו סקירה רטרוספקטיבית של הרשומות הרפואיות של 130 חולים.

 

חולים עם זפק, אופתלמופתיה, רמות גבוהות של נוגדני TBII ומינונים גבוהים של תרופות כנגד בלוטת התריס עברו ניתוח לכריתת בלוטת התריס. חולים קשישים עם הפרעות קצב הופנו לטיפול ביוד רדיואקטיבי.

 

החוקרים מדווחים כי רמות TBII המשיכו לרדת לאחר התערבות ניתוחית, בעוד שלאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי תועדה תחילה עליה ברמות הנוגדנים למשך 138 ימים ולאחר מכן נרשמה ירידה איטית בריכוז הנוגדנים. ירידה מהירה יותר ברמות הנוגדנים תועדה בקרב חולים לאחר ניתוח, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול ביוד רדיואקטיבי (p<0.001).

 

חציון מרווח הזמן עד לירידת ריכוז נוגדנים מתחת לסף של פי שלוש מהטווח העליון של הנורמה (גורם סיכון ידוע להיפרתירואידיזם עוברי) עמד על 318 ימים לאחר ניתוח ועל 659 ימים לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי.

 

בקרב חולים לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי, רמות גבוהות של נוגדני TBII (מעל 4.5 יחידות בינלאומיות/ליטר) תועדו ב-70 חולים (82%) לאחר שישה חודשים, ב-57 חולים (67%) לאחר שנה אחת וב-3 חולים (3%) לאחר שנתיים.

 

בזרוע ההתערבות הניתוחית, ירידה מהירה ברמות נוגדני TBII תוארה בחולים צעירים יותר ובאלו עם רמות TBII התחלתיות נמוכות יותר. בזרוע הטיפול ביוד רדיואקטיבי תועדה קורלציה בין נפח קטן יותר של בלוטת התריס ובין ירידה מהירה יותר ברמות הנוגדנים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השינוי ברמות נוגדני TBII היה שונה לאחר טיפול ניתוחי או טיפול ביוד רדיואקטיבי בחולים עם מחלת גרייבס עמידה לטיפול. בהחלטה על טיפול ניתוחי או טיפול ביוד רדיואקטיבי יש לקחת בחשבון את ההבדלים הללו ברמות הנוגדנים לצד גיל החולה, חומרת ההפרעה בתפקוד בלוטת התריס, נוכחות זפק, מעורבות עינית ותכנית להרות בעתיד.

 

Thyroid 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני