חדשות

נשים לאחר השתלת כבד יכולות ללדת בהצלחה (מתוך כנס ה-UEG Week)

08/10/2021

 

סיבוכים אימהיים חמורים על-רקע השתלה פגות מופיעים בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים לאחר השתלת כבד, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, אך מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-UEG Week עולה כי תוצאות היריון בכללותן בנשים אלו הן טובות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד מחצית מהנשים עם שחמת כבד מפתחות אל-וסת ומדובר בבעיה חשובה; למעשה, נשים אלו מהוות שליש מכלל מושתלות הכבד וכשליש מהנשים הללו הן בגיל הפוריות.

 

במטרה לבחון את תוצאות הריונות לאחר השתלת כבד, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 60 מושתלות כבד (גיל חציוני של 24 שנים בעת השתלת הכבד) עם 62 הריונות (גיל חציוני של 31 שנים בעת ההיריון) מ-14 מרכזי השתלות כבד באיטליה, בין השנים 1990 עד 2018. תוצאי הסיום של המחקר כללו מדדי תפקוד ונזק לשתל  במהלך ההיריון, כמו גם תוצאים באם וביילוד.

 

מתוצאות המחקר עולה כי תועדו ארבע סיבוכים אימהיים של סוכרת הריונית לא-מפוצה, כולנגיטיס, קדם רעלת היריון וזיהום בדרכי השתן, אשר אירעו במהלך ההיריון עם התאוששות מלאה. שיעורי לידות חי עמד על 100%, כאשר שיעורי פגות עמדו על 40.3% ושיעורי משקל לידה נמוך עמדו על 12.9% מהיילודים.

 

החוקרים מדווחים על קורלציה בין משקל לידה נמוך ובין רמות גבוהות של AST , ALT ו-GGT במהלך הטרימסטר הראשון, השני השלישי.  למרות שטיפול ב-Cyclosporine ו-Tacrolimus ניתנו ל-25 ו-37 מהאימהות, בהתאמה, לא תועדה קורלציה עם התוצאות באם או ביילוד. החוקרים מוסיפים עוד כי לא תועד מומים מולדים במדגם זה.

 

מהנתונים עולה כי להריונות בנשים לאחר השתלת כבד תוצאות טובות. עם זאת, ייתכנו סיבוכים באם וקיים סיכון מוגבר לפגות. ממצאי המחקר מעידים על קשר בין משקל לידה נמוך ובין הפרעה בתפקוד השתל באם. החוקרים ממליצים על ניהול מולטי-דיציפלינרי של ההיריון בנשים לאחר השתלת כבד, במטרה להפחית את הסיכון לסיבוכים.

 

מתוך כנס ה-UEG Week

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני