חדשות

חיסון כנגד קורונה במושתלי איברים יעיל יותר בילדים לעומת מבוגרים (American Journal of Transplantation)

16/10/2021

 

לאחר שתי מנות חיסון כנגד נגיף הקורונה, בילדים לאחר השתלה תועדה תגובה חיסונית טובה יותר, בהשוואה לזו שתועדה במבוגרים לאחר השתלה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Transplantation.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה תצפיתי ובחנו את התגובה לחיסון ב-57 ילדים מושתלים (גיל חציוני של 14 שנים, 40% בנים) במטרה לקבוע את רמות הנוגדנים בדמם לאחר קבלת שתי מנות חיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה.

 

במסגרת המחקר הושלמו בדיקות לפני מתן החיסון, שבועיים לאחר מנת החיסון הראשונה וחודש לאחר מנת החיסון השניה, במטרה לקבוע את רמות הנוגדנים כנגד Spike Protein Receptor-Binding Domain. ניתוח הנתונים הסופי כלל 45 חולים.

 

טיטר נוגדנים זוהה ב-56.8% שבועיים לאחר מנת החיסון הראשונה וב-73.3% חודש לאחר מנת החיסון השנייה. מבין אלו עם בדיקות סרולוגיות זמינות משתי נקודות הזמן, ב-16.7% לא זוהו נוגדנים לאחר שתי מנות החיסון, ב-33.3% הטיטר היה שלילי והפך חיובי לאחר מכן וב-46.7% תועד טיטר נוגדנים חיובי.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב חולים שעברו השתלה בתוך שלוש שנים מקבלת החיסון ובאלו שקיבלו תרופות רבות למניעת דחיית שתל או קיבלו טיפול אנטי-מטבוליט תועד סיכוי גבוה יותר להעדר עדות לנוגדנים חודש לאחר מנת החיסון השנייה.

 

לאחר קבלת שתי מנות החיסון, לא זוהו מקרים של תגובה אלרגית או דחיית שתל.

 

בהשוואה למבוגרים לאחר השתלת איבר סולידי, שיעורי הופעת נוגדנים כנגד נגיף הקורונה נעו בין 5% עד 58.8%, מכאן עולה כי ילדים יכולים לפתח תגובה חיסונית בולטת יותר לחיסון כנגד נגיף הקורונה.

 

הממצאים המוקדמים מצביעים על האפשרות כי המשטר הסטנדרטי של שתי מנות חיסון כנגד נגיף הקורונה הוא בטוח בילדים לאחר השתלה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון אם שתי מנות חיסון מספקות הגנה וכן לקבוע את התועלת של מתן מנה שלישית של החיסון באלו שלא פיתחו תגובה מספקת לאחר שתי מנות.

 

American Journal of Transplantation 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני