חדשות

כלי חדש מסייע בשיפור התאמת מינון לבותירוקסין לאחר כריתת בלוטת תריס (Thyroid)

17/11/2021

 

שימוש בכלי החלטה ביחד עם ריכוזי תירוקסין חופשי ו-TSH לאחר כריתת בלוטת תריס עשוי לסייע לחולים להגיע למינון מתאים של לבותירוקסין תוך זמן קצר יותר, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Thyroid.

 

החוקרים מדווחים כי רופאים שנעזרו בכלי העזר להתאמת מינון לבותירוקסין לאחר כריתת בלוטת תריס הצליחו לסייע למטופליהם להגיע ליעד TSH מהר יותר, במידה ואובחנו עם זפק לא-טוקסי או ממאירות, אך לא בחולים עם אבחנה של תירוטוקסיקוזיס.

 

החוקרים פיתחו אלגוריתם במטרה לחשב את מינון לבותירוקסין על-סמך ארבע מדידות Free T4 ו-TSH. להוכחת תוקף הכלי הנ"ל, 135 מבוגרים שעברו כריתת בלוטת תריס בשל זפק לא-טוקסי, מחלת גרייבס או זפק רב-קשרי טוקסי. לאחר הניתוח, כל המשתתפים קיבלו טיפול בלבותירוקסין במינון על-בסיס האבחנה, משקל הגוף, גיל ומחלות רקע.

 

המשתתפים חולקו באקראי לזרוע בה המטפל נעזר בכלי לקבלת החלטות (68 חולים) או לזרוע ביקורת בה לא נעשה שימוש בכלי עזר (67 חולים). המשתתפים קיבלו שיחת טלפון מעקב 2-3 שבועות לאחר הניתוח עם עדכון מינון לבותירוקסין. לאחר 8 שבועות, המשתתפים עזבו את המחקר במידה והגיעו ליעד TSH. המשתתפים הנותרים המשיכו במעקב במרווחים של 6 שבועות עד להשגת יעד TSH.

 

בזרוע ההתרבות שיעור החולים שהשיגו את יעד TSH שמונה שבועות לאחר הניתוח היה גבוה יותר, בהשוואה לזרוע הביקורת (35% לעומת 15%, p=0.006). מבין החולים לאחר ניתוח בשל זפק, 40% השיגו את יעד TSH לאחר שמונה שבועות בעזרת כלי העזר, אך בזרוע הביקורת לא זוהו חולים שהשיגו את יעד TSH. חולים לאחר כריתת בלוטת תריס עקב ממאירות גם היו בעלי סיכוי גבוה יותר להשגת יעד TSH לאחר 8 שבועות עם כלי העזר, בהשוואה לביקורות (59% לעומת 19%, p=0.003). אלו עם זפק או ממאירות השיגו את יעד TSH תוך זמן קצר יותר משמעותית עם כלי העזר, בהשוואה לביקורות.

 

בקרב חולים שעברו ניתוח בשל תירוטוקסיקוזיס, לא ניתן היה לבחון את רמות fT4 עקב דיכוי TSH. בתת-קבוצה זו, מספר החולים שהשיגו את יעד TSH לאחר שמונה שבועות לא היה שונה משמעותית בין אלו בזרוע ההתערבות ואלו בזרוע הביקורת, כאשר בקבוצת ההתערבות נדרש זמן ארוך יותר להשגת יעד TSH (182 ימים לעומת 115 ימים, בהתאמה, p=0.005).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את התועלת הבריאותית של התאמה מהירה יותר של מינון הטיפול בלבותירוקסין. ידוע כי חולים רבים מתקשים תחת טיפול לא-אופטימאלי, אך יש להשלים מחקר להערכת השלכות טיפול זה.

 

Thyroid 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני