חדשות

יתרונות התחלה מוקדמת של טיפול ב-Vedolizumab בחולים עם קוליטיס כיבית (מתוך כנס ה-Crohn’s and Colitis Congress)

24/01/2022

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-Crohn’s and Colitis Congress עולה כי בחולים עם קוליטיס כיבית תועדו סיכויי תגובה גבוהים יותר לטיפול במקרים בהם Vedolizumab ניתן בתוך 30 ימים מהאבחנה, בהשוואה להתחלת הטיפול בשלב מאוחר יותר לאחר טיפולים אחרים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם אבחנה חדשה של קוליטיס כיבית מקבלים לעיתים קרובות טיפול בקורטיקוסטרואידים, תכשירים אימונו-מודולטורים ו-5-ASA. התחלה מאוחרת של טיפול ביולוגי עשויה להביא לעליה בסיכון לסיבוכים והוצאות טיפול רפואי. עם זאת, אין נתונים אודות ההשפעה של טיפול ביולוגי מוקדם בחולים עם קוליטיס כיבית.

 

מחקר RALEE נועד לבחון את ההשפעה של התחלה מוקדמת לעומת מאוחרת של Vedolizumab על התגובה לטיפול והוצאות טיפול רפואי.

 

החוקרים התבססו על נתוני MarketScan Commercial Claims and Encounters ועל מאגר MarketScan Medicare Supplemental לזיהוי 136,315 מבוגרים עם קוליטיס כיבית שטופלו ב- Vedolizumab. הם סיווגו 1,342 חולים מתאימים לאחד מחמישה מסלולי טיפול לאחר-אבחנה: טיפול מוקדם ב- Vedolizumab (בתוך 30 ימים מאבחנת קוליטיס כיבית); מתן Vedolizumab  לאחר תכשירים אימונו-מודולטורים; מתן Vedolizumab לאחר טיפול בסטרואידים ואימונו-מודולטורים; מתן Vedolizumab לאחר 5ASA וסטרואידים; מתן Vedolizumab לאחר 5ASA עם סטרואידים ותכשירים אימונו-מודולטורים.

 

תגובה לטיפול הוגדרה בהעדר שימוש נוסף בסטרואידים, העדר ניתוח על-רקע מחלת מעי דלקתית, ללא עליה במתן Vedolizumab וללא הפסקת טיפול או החלפת טיפול בתוך 60 ימים לאחר התחלת Vedolizumab.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לכל מסלול בו Vedolizumab ניתן בשלב מאוחר יותר, בחולים שהחלו טיפול ב- Vedolizumab בתוך 30 ימים מאבחנה של קוליטיס כיבית תועדו סיכויי תגובה גבוהים יותר. בנוסף, שיעור החולים עם תגובה ל- Vedolizumab היה גבוה יותר בחולים שהחלו Vedolizumab בשלב מוקדם, בהשוואה לאלו שהחלו בטיפול בשלב מאוחר יותר (88.8% לעומת 70.1-79.8%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם קוליטיס כיבית סיכויים גבוהים יותר להגיב לטיפול ב- Vedolizumab במידה והטיפול ניתן בתוך 30 ימים מאבחנת מחלת המעי, בהשוואה לסיכויי התגובה במקרים בהם Vedolizumab ניתן לאחר טיפול בסטרואידים, תכשירים אימונו-מודולטורים ו-5-ASA. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם ההנחיות הקליניות הממליצות על מתן Vedolizumab להשראת הפוגה בחולים עם קוליטיס כיבית פעילה בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

מתוך כנס ה-Crohn’s and Colitis Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני