חדשות

מדוע יש להפסיק להגדיר איגרוף כ''ספורט'' / מאמרו של פרופ' אבינועם רכס ב''הארץ''

25/09/2016

מאת מערכת אי-מד

במאמר קורא פרופ' רכס להפסיק להגדיר את ענף האיגרוף כספורט וזאת בשל העובדה ששיעור מאוד גבוה יחסית, כ-20% לפחות,  מאלה שעוסקים בענף זה סובלים מפגיעות מוחיות בלתי הפיכות.

רכס מסביר שכל ''נוק אאוט'' הוא בהגדרה זעזוע מח ואף חמור מכך. הוא מביא כדוגמא את מוחמד עלי, גדול המתאגרפים בכל הזמנים, שבגיל 42 כבר אובחן בפרקינסון ואובדן יכולת קוגניטיבית.

ההבנה שמדובר בספורט מסוכן ומזיק ידועה משכבר הימים, מציין רכס. עוד בשנות ה-20 של המאה הקודמת פורסם ב-JAMA מאמר שהגדיר את ההסתמנות הקלינית של ספיגת מכות בראש כ-Punch Drunk . בשנות ה-80 איגודים מקצועיים רבים קראו להוציא את האיגרוף אל מחוץ למעגל הספורט, ובודאי מחוץ לתחרויות כמו אולימפיאדה.

למאמר המלא 

הערת המערכת: כדאי לציין שהיה ניסיון לפני מס' שנים לחייב מתאגרפים באולימפיאדה לחבוש מגיני ראש בתחרויות במטרה להפחית את חומרת הפגיעות והנזקים המוחיים. הניסיון הזה נכשל בשל טענות שההגנה לא הייתה מספקת או ממשית ולמעשה לא הועילה, אך לא היינו פוסלים את האפשרות שהגורמים המובילים את ענף האגרוף (המגלגל מיליארדי דולרים בשנה)  בעולם חששו מפגיעה ב"אטרקטיביות" . לחובבי האגרוף, הפלת מתאגרף בנוק אאוט,  היא עדיין השיא והאטרקציה הגדולה ביותר של תחרות זו...

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני