חדשות

חבלת ראש מלווה בעליה משמעותית במשקעי עמילואיד בחלקים מרכזיים במוח (מתוך הכנס השנתי ה-48 מטעם ה-AAN)

21/10/2017

 

בחולים עם היסטוריה של חבלת ראש תועדה עליה משמעותית במשקעי עמילואיד באזורים מרכזיים במוח, כולל קורטקס פרונטלי, ממצא המספק תמיכה נוספת לקשר בין חבלת ראש ובין דמנציה בשלב מאוחר יותר במהלך החיים. במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Neurological Association הסבירו המומחים כי ממצאי המחקר מציעים כי הקורטקס הפרונטלי פגיע במיוחד להשפעות המזיקות של חבלת ראש.

 

מדגם המחקר כלל 329 משתתפים במחקר ARIC (Atherosclerosis Risk and Communities), אשר השלימו בדיקת PET להערכת משקעי עמילואיד במוח בין 2011 עד 2013.  גיל המשתתפים הממוצע עמד על 76 שנים, 20% עם היסטוריה של חבלת ראש. החוקרים מציינים כי בחולים עם היסטוריה של חבלת ראש היה מדובר בממוצע, במרווח של כ-25 שנים מוקדם יותר.

 

בנבדקים עם היסטוריה של חבלת ראש תועד SUVR (Standard Uptake Value Ratio) מוגבר (למעלה מ-1.2), עדות לנוכחות משקעי עמילואיד, בהערכות גלובאליות (שיעורי הימצאות של 1.31). הרמות המוגברות תועדו באופן ספציפי באזור הקורטקס האורביטו-פרונטלי (1.24), קורטקס פרה-פרונטלי (1.24) והקורטקס הפרונטלי העליון (1.29).

 

מנגד, החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בהימצאות SUVR מוגבר בסינגולייט קדמי/אחורי, פרקנאוס, אונה טמפוראלית לטארלית, אונה פריאטלית או אוקסיפיטלית.

 

החוקרים התרגשו מהממצאים שהצביעו על הקשר הייחודי בין קורטקס פרונטאלי ובין עליה במשקעי עמילואיד בקרב אלו עם חבלת ראש בעברם.

 

בסיכומו של דבר, ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים וישנה חפיפה מסוימת באזורי משקעי עמילואיד בחולים לאחר חבלת ראש ובאלו עם פתולוגיה מוקדמת של מחלת אלצהיימר. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הקשר בין משקעי עמילואיד עם חבלת ראש והקשר עם דמנציה.

 

מתוך הכנס השנתי ה-48 מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני