חדשות

חבלת ראש מעלה את הסיכון להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות בילדים (Biol Psychiatry)

08/09/2018

 

חבלת ראש קלה מלווה בסיכון מוגבר להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder), בעלת מאפיינים שונים וייחודיים מ-ADHD התפתחותי משנית לגורמים גנטיים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Biological Psychiatry.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם תסמיני ADHD קשורים בקשר שונה עם הסיכון הגנטי ומבנה המוח בצעירים עם וללא היסטוריה של חבלת ראש. לצורך כך, הם אספו נתונים אודות ההיסטוריה הרפואית, תסמיני ADHD, נתונים גנטיים ובדיקות הדמיה ממדגם משתתפים צעירים. חומרת תסמיני ADHD נבחנה בין אלו עם וללא היסטוריה של חבלת ראש.

 

מדגם המחקר כלל 418 משתתפים עם היסטוריה של חבלת ראש ו-3,193 משתתפים ללא היסטוריה של חבלת ראש. הקשר בין היסטוריה של חבלת ראש, נטיה גנטית, מבנה המוח ותסמיני ADHD, נבחן על-בסיס מדד פוליגני ל-ADHD (מדגם שכלל 19,099 חולי ADHD ו-34,194 ביקורות), נפח גרעיני בסיס ושינויים במבנה ה-Corpus Callosum ו-Corona Radiata.

 

בצעירים עם חבלת ראש תועדו תסמיני ADHD חמורים יותר, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של חבלת ראש. החוקרים זיהו קשר חיובי בין מדד פוליגני ובין תסמיני ADHD בצעירים ללא היסטוריה של חבלת ראש, אך לא באלו עם היסטוריה של חבלת ראש. הקשר השלילי בין נפח אזור ה-Caudate ובין תסמיני ADHD לא הושפע מהיסטוריה של חבלת ראש. עם זאת, הקשר בין תסמיני ADHD ובין מבנה ה-Corpus Callosum היה שלילי בצעירים עם חבלת ראש וחיובי בצעירים ללא היסטוריה של חבלת ראש.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי זיהוי אתיולוגיה ייחודית של ADHD בצעירים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות מספקת תובנה נוירו-ביולוגית של ההטרוגניות הקלינית של ההפרעה. ממצאי המחקר מעידים כי נטיה גנטית ל-ADHD אינה מעלה את הסיכון לתסמיני ADHD על-רקע חבלת ראש. תסמיני הפרעת הקשב על-רקע חבלת ראש עשויים לנבוע מפגיעה מכאנית ולאו דווקא מגורמים נוירו-התפתחותיים.

 

Biol Psychiatry. Published online July 12, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני